Mosula

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
الموصل‎
al-Mawṣil
Mûsil
IrakaMosula.png
Iedzīvotāji (2006) 2 143 094 ([1])
Dibināta pirms 8000 gadiem
Muhafazs (muhafadhah) Ninīves muhafazs
Mājaslapa  ???
Mosula

Mosula (arābu - الموصل‎/al-Mawṣil, kurdu - Mûsil) - pilsēta Irākas ziemeļos pie Tigras upes. Ninīves muhafaza centrs.

Vēsturiski Mosula ir Bībelē minētā Ninive - senās Asīrijas galvaspilsēta.

Pilsētas iedzīvotāju sastāvs ir daudznacionāls - kurdi, arābi, asīrieši. Kaut arī lielākā daļa pilsētas iedzīvotāju pēc relioģiozās piederības ir sunnīti, Mosulā ir lielākā kristiešu (dažādu austrumu pareizticīgo baznīcu pārstāvji) proporcija Irākā. Pilsēta ir jezīdu reliģijas galvenais centrs.

No pilsētas vārda cēlies muslīna nosaukums.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pilsētas vēsture ir vismaz 8000 gadus veca. Mūsdienu Mosulas priekšpilsēta Ninīve no VIII. līdz VII. gadsimtam p. m. ē. bija Asīrijas valsts galvaspilsēta.

Kopš VI gadsimta p. m. ē. Ninīves priekšpilsēta Mosula bija ievērojams tirdzniecības centrs. Tā ietilpa Seleikīdu impērijā, vālāk Partiešu valstī. Īsu brīdi to kontrolēja romiešu imperators Trajāns.

Mosulā atrodas Vecās Derības praviešu Jonas un Nahuma (Nauma) kapenes un tā ir nestoriānisma sens centrs.

637. gadā Mosulu ieņēma musulmaņu otrais kalifs Omārs. VIII gadsimtā Omeijādu dinastijas laikā Mosula kļuva par Mezopotāmijas galvaspilsētu. No 1127. gada tā bija Zengīdu dinastijas varas centru. XIII gadsimtā Mosulu ieņēma un nopostīja mongoļi un tā vairs neatguva iepriekšējo ietekmi.

No XVI gadsimta līdz 1918. gadam Mosula bija Osmaņu impērijas sastāvā un bija Musulas vilājeta centrs. 1918. gada oktobrī pilsētu ieņēma britu karaspēks un tā iekļāvās Irākā, kas tika apstiprināts ar 1926. gada Lozannas līgumu. XX gadsimta 20. - ajos gados pilsētas apkārtnē sāka iegūt naftu un tas veicināja Mosulas izaugsmi.

Sadama Huseina laikā Mosula tika pakļauta sistemātiskai "arabizācijai".

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mosulā vai tās apkārtnē dzimuši: