Pēča

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Pécs
BaranyaCounty.png Pecs.jpg
Iedzīvotāji (2006) 155 869 ([1])
Rakstos 871.g
Citi nosaukumi Pečuh - horvātu
Fünfkirchen - vācu
Meģe(Megye) Baraņas meģe
Mājaslapa http://www.pecs.hu/

Pēča (ungāru: Pécs) ir pilsēta Ungārijas dienvidos netālu no Horvātijas robežas. Vēsturiskā Baraņas novada galvaspilsēta un Baraņas meģes centrs.

XX gadsimtā apkārtnē tika iegūtas ogles un urāns, tomēr mūsdienās šahtas ir slēgtas. Pilsētā atrodas pazīstama porcelāna rūpnīca - Zsolnay Porcelánmanufaktúra. Pēčas universitāte ir vecākā Ungārijā - dibināta 1367. gadā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēčas centrālais laukums

II gadsimtā Pēčas teritorijā romieši nodibināja vairākas vīnaudzēšanas kolonijas ar nosaukumu Sopiāna (Sopianae).

Vēlāk Pēčas apkārtnē mitinājās avāri un slāvi. VIII gadsimta beigās teritoriju ieņēma Kārlis Lielais un iekļāva Zalcburgas arhidiocēzē. Ar 871. gadu datēts pirmais dokuments, kurā pieminēta Pēča (latīņu variantā - Quinque Basilicae).

IX gadsimta beigās - X gadsimta sākumā Pēču ieņēma maģāri. Maģāri nodibināja Baraņas komitātu. Kaut arī komitāta galvaspilsēta bija netālu esošā Baraņavāras (Baranyavár) pils, Pēča kļuva par lielu reliģisko centru un bīskapa mītnes vietu. 1367. gadā Ungārijas karalis Lajošs I nodibināja Pēčas universitāti. 1459. gadā par Pēčas bīskapu apstiprināja ievērojamāko viduslaiku ungāru dzejnieku Panonijas Janušu (Janus Pannonius).

Pēc Mohāčas kaujas 1526. gadā Pēcu izpostīja Suleimana Lieliskā osmaņu karaspēks. 1529. gadā osmaņi atkal ieņēma Pēču, bet 1543. gadā pievienoja to impērijai.

1686. gadā pilsētu ieņēma austriešu karaspēks un iekļāva Habsburgu impērijā. Pilsētā ieplūda vācu un dienvidslāvu iedzīvotāji. Tā kā XVIII gs. sākumā vairums Pēčas iedzīvotāju nebija ungāri, pilsēta neatbalstīja Ferenca II Rākoči sacelšanos, tāpēc viņš to 1704. gadā izpostīja.

1848. gadā Pēču uz īsu laiku ieņēma horvātu spēki. 1.pasaules kara laikā Pēču ieņēma Serbijas armija un tikai 1921. gada augustā pilsēta kļuva par Ungārijas daļu. Pēc kara uz Pēču pārcēla Bratislavas (ungāru Počoņi) universitāti. 2.pasaules kara laikā Pēča gandrīz necieta.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēčā dzimuši: