Pasaules Tirdzniecības organizācija

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Pasaules Tirdzniecības organizācijas dibinātājvalstis 1995. gada 1. janvārī ir iekrāsotas tumši zaļā krāsā. Gaiši zaļā krāsā ir iekrāsotas pārējās dalībvalstis.

Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO, angļu: World Trade Organization, WTO, franču: Organisation mondiale du commerce, OMC, spāņu: Organización Mundial del Comercio) ir starptautiska organizācija, kura izveidota 1995. gadā, lai liberalizētu starptautisko tirdzniecību, regulētu tirdzniecības-politiskās attiecības starp dalībvalstīm. PTO ir Vispārējā vienošanās par tarifiem un tirdzniecību (GATT) pēctece. GATT tika izveidots 1947. gadā un faktiski gandrīz 50 gadus kalpoja kā starptautiska organizācija.

PTO ir uzdots izstrādāt un īstenot jaunos tirdzniecības līgumus, kā arī uzraudzīt dalībvalstu atbilstību visiem līgumiem, kurus noslēdz vairākums valstu un ratificē valstu parlamenti. PTO veic savu darbību pamatojoties uz lēmumiem, kuri pieņemti laikā no 1986. līdz 1994. gadam ar Urugvajas sarunu kārtu, un agrākajiem GATT līgumiem. Problēmu diskusijas un lēmumu pieņemšana par pasaules mēroga problēmām, kā arī perspekīvas turpmākai starptautiskās tirdzniecības liberalizācijai norisinās daudzpusējās sarunās jeb sarunu kārtās.

PTO galvenā mītne atrodas Ženēvā, Šveicē. PTO vadītājs jeb ģenerāldirektors kopš 2005. gada ir Paskāls Lamī. 2009. gada septembrī PTO bija 153 dalībvalstis. Oficiālās valodas organizācija ir angļu, franču un spāņu valoda.

Latvija ir pilntiesīga PTO locekle kopš 1999.gada. Kopš iestāšanās Eiropas Savienībā 2004.gadā Latviju PTO pārstāv Eiropas Komisija. [1]

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]