Pilsoņu karš

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Ramses II at Kadesh.jpgGustavus Adolphus at the Battle at Breitenfeld.jpgM1A1 abrams front.jpg

Karš
Militārā vēsture
Laikmeti
Aizvēsturiskā · Antīkā · Viduslaiku
Šaujamieroču · Rūpnieciskā · Mūsdienu
Kaujaslauki
Gaiss · Informācija · Sauszeme · Jūra · Kosmoss
Ieroči
Bruņutehnika · Artilērija · Bioloģiskie · Kavalērija
Ķīmiskie · Elektronika · Kājnieki ·
Kodolieroči · Psiholoģija
Taktika

Nogurdināšana · Partizāņu · Manevru
Aplenkums · Totālais karš · Ierakumu

Stratēģija

Ekonomiksā · Grandiozā · Operatīvā

Organizācija

Ierindas · Pakāpes · Vienības

Apgāde

Ekipējums · Materiālā daļa · Piegādes līnija

Uzskatījumi
Kaujas · Komandieri · Operācijas
Aplenkumi · Teorētiķi · Kari
Kara noziegumi · Ieroči · Rakstnieki

Pilsoņu karš ir karš starp organizētām grupām valsts iekšienē[1] vai starp divām tautām, kas ietilpst senāk apvienotā valstī.[2]

Vienas puses mērķis var būt atsevišķa reģiona iegūšana savā kontrolē, lai iegūtu neatkarību no valsts, panāktu valsts politiskās iekārtas nomaiņu. Pilsoņu karā ir vērojama augsta karadarbības intensitāte, kurā nereti ir iesaistīti arī valsts bruņotie spēki. Pilsoņu karš nes lielu civiliedzīvotāju upuru skaitu un ekonomisko resursu zaudējumus.[3]

Pēc Otrā pasaules beigām pilsoņu karš izceļas pasaulē vidēji ik pēc četriem gadiem. Laika posmā no 1900. līdz 1944. gadam pilsoņu kari izcēlās vidēji ik pēc viena pusotra gada. Kopš 1945. gada pilsoņu karos ir gājuši bojā vairāk kā 25 000 000 cilvēku, bet bez pajumtes palikušo skaits ir krietni lielāks par šo skaitli. Daudzas valstis pilsoņu kara rezultātā ir ekonomiski iznīkušas, piemēram, Birma, Uganda un Angola, kuras vēl pirms pilsoņu kara bija uz veiksmīgas attīstības ceļa.[4] Pilsoņu kari parasti izceļas etnisko, reliģisko vai sociālo konfliktu dēļ. Tāpat bieži vien tā ir cīņa par politisko varu starp vairākiem ekonomiskiem grupējumiem valstī.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. James Fearon, "Iraq's Civil War" in Foreign Affairs, March/April 2007 (angliski)
  2. Nations, Markets, and War: Modern History and the American Civil War | Book Reviews, EH.net. "Two nations [within the U.S.] developed because of slavery." October 2006. Retrieved July 2009. (angliski)
  3. Ann Hironaka, Neverending Wars: The International Community, Weak States, and the Perpetuation of Civil War, Harvard University Press: Cambridge, Mass., 2005, p. 3, ISBN 0-674-01532-0 (angliski)
  4. Hironaka (2005), pp. 1-2, 4-5 (angliski)