Sulu jūra

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sulu jūra
SuluJura.JPG
Platība: 335 000 km2
Garums: 790 km
Platums: 600 km
Maks. dziļums: 5 576 m
Valstis un citas teritorijas: Filipīnas
Malaizija
Lielākās pilsētas: Bakoloda
Iloilo
Sandakana
Zamboanga

Sulu jūraKlusajam okeānam piederoša jūra, atrodas starp Filipīnām un Kalimantānas ziemeļaustrumu daļu, kas pieder Malaizijai.

Vidējais dziļums pārsniedz 4 400 metrus. Ziemā virsējā ūdens slāņa temperatūra ir 25,5°С, vasarā ap 29°С. Dziļākajos slāņos ūdens temperatūra līdz gultnei ir virs 10°С. Šī salīdzinoši augstā temperatūra izskaidrojama ar to, ka Mindoro šaurums - savienojums ar Dienvidķīnas jūru veido 450 m dziļu slieksni. Plūdmaiņas - 2 - 3 m augstas.

Jūras centrālajā daļā nav lielu salu, ir koraļļu rifi - lielākā centrālās daļas salu grupa ir Tubatahas atols. No apkārtējām jūrām labi norobežo salas. Sulu jūrā atrodas viens no UNESCO Pasaules mantojuma pieminekļiem - Tubatahas rifa nacionālais jūras parks. Sulu jūras koraļļu rifu stāvās sienas paceļas no gultnes aptuveni 1 000 metrus augstu.

Dienvidu daļa ir dziļāka, gultne pakāpeniski paceļas Palavanas salas virzienā.

Sulu jūras centrālās daļas rifi vēl nav pilnībā kartēti un izpētīti. Musonu dēļ tikai laikaposmā no marta vidus līdz jūnija sākuma Sulu jūra ir kuģošanai droša un tikai šajā laikā notiek Sulu jūras sugām bagāto rifu izpēte - pētnieki un nirēji - entuziasti Sulu jūrā visbiežāk dodas no Puertoprincesas ostas Palavanas salā.

Jūrā notiek tunču un rifos dzīvojošo zivju zveja, iegūst arī jūras gurķus, jūras bruņurupučus, pērles. Sulu jūras dienvidu un rietumu daļa ir tūristiem ļoti bīstama - šo reģionu daļēji kontrolē pirāti.

Iekšējie viļņi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sulu jūrā novērojama interesanta dabas parādība - vieni no pasaulē lielākajiem iekšējiem viļņiem - viļņošanās, kas notiek starp dažāda blīvuma jūras ūdens slāņiem lielākā dziļumā. Sulu jūras iekšējie viļņi var sasniegt pat 90 metru augstumu, attālums starp diviem viļņiem - 5 - 16 km, ātrums var pārsniegt 2 m/s, viļņu pastāvēšanas laiks - pat vairāk kā 60 stundas. Jūras virspusē tie izpaužas tikai kā vienu līdz vairākus metrus augsti viļņi.

Sulu jūrā iekšējie viļņi rodas dienvidu daļā un virzās Palavanas salas virzienā. Tie ir labi novērojami no liela augstuma Saules gaismā, jo Saules gaisma labi atstaro uz jūras virsmas projicēto viļņošanos.

Robežas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ziemeļrietumos no Dienvidķīnas jūras atdala Palavanas sala un Busuangas sala, rietumos ar Dienvidķīnas jūru savieno Balabakas šaurums starp Palavanu un Kalimantānu. Ziemeļos no Dienvidķīnas jūras atdala Mindoro šaurums starp Busuangas salu un Mindoro salu. Ziemeļaustrumos un austrumos atrodas daudz Filipīnu salu, tai skaitā Panaja, Negrosa, Mindanao. Dienvidaustrumos - dienvidos atrodas Sulu arhipelāgs, aiz kura atrodas Sulavesi jūra. Dienvidrietumos Sulu jūra apskalo Kalimantānas salu.

Salas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sulu jūrā ir ap 400 salu.

Filipīnas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Malaizija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]