Koraļļu jūra

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Koraļļu jūra
KoralluJura.JPG
Platība: 4 791 000 km2
Garums: 2400 km
Platums: 2250 km
Maks. dziļums: 9175 m
Valstis un citas teritorijas: Austrālija
Jaunkaledonija
Papua-Jaungvineja
Vanuatu
Zālamana Salas
Lielākās pilsētas: Brisbena
Kērnsa
Portmorsbi
Taunsvila

Koraļļu jūra ir Klusajam okeānam piederīga malas jūra, kas atrodas starp Austrāliju, Jaungvineju un Zālamana salām. Lielu daļu teritorijas aizņem 1969. gadā Austrālijai pievienotā teritorija — Koraļļu Jūras Salas, šajā teritorijā nav neviena pastāvīgā iedzīvotāja.

Liela jūra ar daudzveidīgu gultnes reljefu. Austrumu daļā pie Santakrusas salām atrodas Torresa dziļvaga, kur jūras dziļums sasniedz 9175 metrus. Ūdens virsējā slāņa sāļums ir 34—35‰. Ārkārtīgi augsta bioloģiskā daudzveidība.

Koraļļu jūra ir slavena ar to, ka tajā atrodas pasaulē lielākais koraļļu rifsLielais Barjerrifs. Lielākā daļa jūras atrodas Austrālijas teritorijā. Jūrā ļoti daudz koraļļu salu, lielākā daļa no tām ir neapdzīvotas. Vietām salas veido savdabīgu milzu labirintu. Koraļļu jūrā atrodas arī Lihū rifs — viens no pasaulē lielākajiem atoliem, šī atola lagūnas platība ir ap 2500 km², bet atola sauszemes platība — tikai 0,91 km².

1942. gada 7.—8. maijā Koraļļu jūrā notika kauja starp japāņiem un sabiedrotajiem, kas novērsa Portmorsbi okupāciju.

Robežas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ziemeļos atrodas Jaungvineja, Zālamana jūra un Zālamana salas, austrumos — Santakrusas salas un Vanuatu, dienvidaustrumos — Jaunkaledonija un Fidži jūra. Dienvidos pāriet Tasmāna jūrā — par robežu starp abām jūrām kalpo Kvīnslendas un Jaundienvidvelsas štatu robežas pagarinājums jūrā. Rietumos — Austrālija, Kvīnslendas štats.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]