Bandas jūra

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Bandas jūra
BanduJura.JPG
Platība: 470 000 km2
Garums: 1 000 km
Platums: 500 km
Maks. dziļums: 7 440 m
Valstis un citas teritorijas: Indonēzija
Austrumtimora
Lielākās pilsētas: Ambona

Bandas jūra (indonēziešu: Laut Banda) ir Klusajam okeānam piederīga iekšējā jūra, kas atdalīta no pārējā okeāna ar Indonēzijas salām.

Bandas jūras gultne ir līdz 5 800 metru dziļa, pašos austrumos atrodas atrodas Vēbera ieplaka - 7 440 metrus dziļa. Bandas jūra atrodas seismiski aktīvā zonā, šeit bieži notiek zemestrīces. Jūras sāļums - 34,5 ‰, virsējā ūdens slāņa vidējā temperatūra - 27°С, plūdmaiņas - 2,4 metri.

Salīdzinoši grūti pieejamā Bandas jūra ir izcila vieta niršanas entuziastiem, jo šeit daba ir mazskarta, Bandas jūras koraļļu rifos ir ļoti augsta bioloģiskā daudzveidība.

Robežas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bandas jūru ielenc Lielās Zunda salas rietumos, Mazās Zunda salas dienvidos un Moluku salas ziemeļos un austrumos. Ziemeļos Bandas jūra pāriet Moluku jūrā, austrumos — Arafuru jūrā, dienvidos — Timoras jūrā un Savu jūrā, dienvidrietumos — Floresas jūrā un rietumos — Javas jūrā.

Bandas jūru ielenc lielākas salas (Sulavesi, Buru, Floresa) un tūkstošiem mazu, klinšainu saliņu, koraļļu rifi. Klinšainās saliņas un sēkļi padara kuģu iekļūšanu Bandas jūrā sarežģītu un riskantu, toties jūras vidējā daļa ir gandrīz brīva no salām - centrālajā daļā atrodas tikai dažas salu grupas, tai skaitā Bandas salas (agrākās Garšvielu salas).

Bandas jūras salas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bandas jūrā pilnībā vai daļēji atrodas šādas salas (nepilnīgs saraksts):

Bandas jūras atrašanās vieta Indonēzijā