Pāriet uz saturu

Īstais vīnkoks

Vikipēdijas lapa
Īstais vīnkoks
Vitis vinifera (Linnaeus)
Īstais vīnkoks
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
RindaVīnkoku rinda (Vitales)
DzimtaVīnkoku dzimta (Vitaceae)
ĢintsVīnkoki (Vitis)
SugaĪstais vīnkoks (Vitis vinifera)
Īstais vīnkoks Vikikrātuvē

Īstais vīnkoks (latīņu: Vitis vinifera) ir vīnkoku dzimtas suga, kura izcēlusies Vidusjūras reģionā, Centrāleiropā un Āzijas dienvidrietumos, no Marokas un Portugāles ziemeļiem līdz Vācijas dienvidiem un Irānas ziemeļiem.[1]

Īstā vīnkoka ogas, t.i., vīnogas, un no tām gatavoti produkti tiek plaši lietoti uzturā visā pasaulē. Vīnogas tiek ēstas svaigas vai žāvētas. Vīnogu lapas izmanto daudzu kultūru virtuvē. Svaigas vīnogas var arī pārstrādāt sulā, kas tiek raudzēta, lai iegūtu vīnu un etiķi. Lielākā daļa pasaulē ražotā vīna veidota no īstā vīnkoka ogām.

Ir no 5000 līdz 10 000 īstā vīnkoka šķirņu, lai gan tikai dažām ir komerciāla nozīme vīna un ēdamo vīnogu ražošanā.[2] Īstais vīnkoks tiek audzēts visos kontinentos, izņemot Antarktīdu.

  1. «The Euro+Med Plantbase Project - Taxon Summary Page». web.archive.org. 2007-09-28. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007-09-28. Skatīts: 2023-06-26.
  2. Wine and Spirits: Understanding Wine Quality (Second Revised ed.). London: Wine & Spirits Education Trust. 2012. pp. 2–5. ISBN 978-1-905819-15-7.