Ūdenspolo 1900. gada vasaras olimpiskajās spēlēs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ūdenspolo
1900. gada vasaras olimpiskajās spēlēs
Olympic rings.svg Water polo pictogram.svg
Norises vietaParīze, Sēna (starp Kurbevuē un Aņēras tiltiem)
Norises laiks1900. gada 11. — 12. augusts
Disciplīnu skaits1 (visas vīriešiem)
Dalībnieki53 (visi vīrieši) no 4 valstīm
Komandas7
Medaļu ieguvēji
Zelta medaļa 
Sudraba medaļa 
Bronzas medaļa 
Bronzas medaļa 
 1904 Sentluisa (dem.)
1906 Atēnas (neof.)
1908 Sentluisa»

Ūdenspolo 1900. gada vasaras olimpiskajās spēlēs bija viens no 20 oficiālajiem olimpiskajiem sporta veidiem. Tas notika 1900. gada 11. augustā (pirmā kārta) un 12. augustā (pusfināli un fināls) Parīzes teritorijā, Sēnas upē, starp Kurbevuē un Aņēras tiltiem. Sacensībās startēja 7 ūdenspolo komandas no 4 valstīm, kopā 53 spēlētāji.[1]

Par pirmajiem olimpiskajiem čempioniem ūdenspolo turnīrā kļuva Lielbritānijas komanda, Osbornas peldēšanas klubs (Osborne Swimming Club), sudraba medaļu ieguva Beļģijas komanda, Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs (Brussels Swimming and Water Polo Club). Savukārt bronzas medaļas ieguva Francijas komandas Libellule de Paris un Pupilles de Neptune de Lille.[2][3]

Ievads[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ūdenspolo, un komandu sports kopumā, olimpiskajās spēlēs debitēja 1900. gada vasaras olimpiskajās spēlēs, kas notika Parīzē. Turnīra noteikumi un spēles princips balstījās uz "angļu noteikumiem", kas bija mazāk vardarbīgi un ierobežojošāki nekā pierasts. Šis noteikums atturēja ASV komandu dalību olimpisko spēļu komandu sporta viedos.[4] Sacensībās piedalījās septiņas komandas, kas pārstāvēja četras valstis. Franciju šajā turnīrā pārstāvēja četras komandas. Bija paredzēta, ka sacensībās startēs vēl viena komanda no Lielbritānijas, taču tā turnīrā tomēr nepiedalījās.

Komandu sastāvi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vairāku Parīzē esošo komandu sastāvs dažādos avotos atšķiras, un ne visas komandas sastāvēja tikai no dalībniekiem, kuri bija to valstu valstspiederīgie. Libellule de Paris komandas spēlētāju sarakstā ir dalībnieks "Deveno", bet olimpisko spēļu vēsturnieks Bils Malons šo spēlētāju identificē kā Žilu Kleveno, kurš olimpiskajās spēlēs startējis arī peldēšanā. Viņu sastāvā bija arī brits Tomass Bērdžess, kurš vēlāk kļūs par otro cilvēku, kurš peldēja pāri Lamanšam. Francijas komandā Pupilles de Neptune de Lille esošais Filips Hubēns bija Beļģijas valsts piederīgais.[5] Trīs šīs komandas dalībnieki Favjē, Lerišs un Šarls Trefels pievienojās otrajai Pupilles de Neptune de Lille komandai, pēc pirmās komandas izkrišanas no turnīra. Viņi, iespējams, komandā ir aizstājuši Ogistu Kamelinu, Antuānu Fiolē, Pjēru Gellē un Luiju Marku, kur startēja tikai pirmās kārtas mačos.

Vācu avotos Berlīniešu peldēšanas kluba (Berliner Swimming Club) komandas sastāvā netiek minēti Hanss Aniols, Makss Hainle un Herberts fon Petersdorfs. Viņu vietā tiek minēti Gustavs Erfs, Asmuss Simonsens un Makss Šēns, taču Bills Malons atzīmē, ka turnīra spēlēs ir piedalījušies trijotne — Hanss Aniols, Makss Hainle un Herberts fon Petersdorfs. Briseles peldēšanas un ūdenspolo kluba dalībnieki Žoržs Romā, Gijoms Serons un A. R. Iptons arī nav minēti dalībnieku sarakstos, neskatoties uz pierādījumiem, ka viņi ir piedalījušies pirmās kārtas mačos. Starptautiskās Olimpiskās komitejas Lielbritānijas Osbornas peldēšanas kluba dalībnieku saraksts ir Tomass Ko, Džons Henrijs Derbišīrs, Pīters Kemps, Viljams Listers, Artūrs G. Robertsons, Ēriks Robinsons un Džordžs Vilkinsons. Tomēr Listers bija divas nedēļas pirms spēlēm miris, bet Derbišīrs, Robinsons un Vilkinsons piedalījās ūdenspolo turnīrā Anglijā vai nu olimpisko spēļu ūdenspolo turnīra laikā vai arī drīz pēc tam, lai būtu laikus devušies atpakaļ uz Parīzi. Spēlētāju sarakstā nav iekļauts arī Robertsons, taču tajā ir iekļauti Roberts Krošovs, Viljams Henrijs, Džons Artūrs Džārviss, Viktors Lindbergs un Frederiks Steipltons.[6] Lindbergs tiek uzskatīts par pirmo Jaunzēlandes olimpieti[7], kaut arī viņa "ir dzimis Fidži, viņa vecāki pēc tautības ir zviedrs un īrs, kā arī no jaunības viņš dzīvoja Jauzēlandē un olimpiskajās spēlēs pāstāvēja Lielbritānijas klubu".

Ūdenspolo komandas:

 • Valsts karogs: Beļģija Beļģija:
  • Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs (Brussels Swimming and Water-Polo Club) — 10 spēlētāji
 • Valsts karogs: Francija Francija:
  • Libellule de Paris — 7 spēlētāji
  • Pupilles de Neptune de Lille #1 — 11 spēlētāji
  • Pupilles de Neptune de Lille #2 — 7 spēlētāji
  • Tritons Lillois — 7 spēlētāji
 • Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Lielbritānija:
  • Osbornas peldēšanas klubs (Osborne Swimming Club) — 7 spēlētāji
 • Valsts karogs: Vācija Vācija:
  • Berlīniešu peldēšanas klubs (Berliner Swimming Club) — 7 spēlētāji

Medaļu ieguvēji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zelts Sudrabs Bronza
Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Lielbritānija
Osbornas peldēšanas klubs
Džons Artūrs Džārviss
Viljams Henrijs
Pīters Kemps
Tomass Ko
Roberts Krošovs
Viktors Lindbergs
Frederiks Steipltons
Valsts karogs: Beļģija Beļģija
Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs
Žans de Bakers
Viktors De Bērs
Fernāns Feijarts
Oskars Greguārs
A. R. Iptons
Anrī Koens
Albērs Mišāns
Žoržs Romā
Gijoms Serons
Viktors Sonnemanss
Valsts karogs: Francija Francija
Libellule de Paris
Tomass Bērdžess
Alfonss Dekupērs
Žils Kleveno
Luijs Lofrē
Anrī Pesljē
Ogists Pesluā
Pols Vasērs
Valsts karogs: Francija Francija
Pupilles de Neptune de Lille #2
Žans Fardels
Favjē
Antuāns Fiolē
Pjērs Gellē
Ogists Kamelins
Ežēns Kulons
Lerišs
Luijs Marks
Luijs Martēns
Dezirē Meršē
Šarls Trefels

Turnīra rezultāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sēnas upes daļa, kur tika aizvadīts ūdenspolo turnīrs.
Skats no ūdenspolo turnīra 1900. gada olimpisko spēļu laikā
Skats no ūdenspolo turnīra 1900. gada olimpisko spēļu laikā

Ūdenspolo turnīrs notika Sēnas upē, Parīzē. Pirmās kārtas mači tika aizvadīti 11. augustā. Šajos mačos Osbornas peldēšanas klubs, ar rezultātu 12—0, uzvarēja Tritons Lillois komandu. Britu spēlētājs Džons Artūrs Džārviss šajā spēlē guva vismaz 6 vārtus. Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs, ar rezultātu 2—0 uzvarēja Pupilles de Neptune de Lille pirmo komandu, savukārt vēlāk Pupilles de Neptune de Lille otrā komanda uzvarēja Berlīniešu peldēšanas klubu, ar rezultātu 3—2. Pusfinālā, kas tika aizvadīts 12. augustā, Osbornas peldēšanas klubs, ar rezultātu 10—1, uzvarēja Pupilles de Neptune de Lille otro komandu, bet Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs, ar rezultātu 5—1, sakāva Libellule de Paris komandu. Fināla mačā, kas tika aizvadīts tajā pašā dienā, Osbornas peldēšanas klubs uzvarēja Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubu, ar rezultātu 7—2. Līdz ar to Lielbritānijas ūdens polo komanda kļuva par pirmajiem olimpiskajiem čempioniem ūdenspolo. Beļģijas komandai, Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs, ieguva sudraba medaļu, bet Francijas komandām Libellule de Paris un Pupilles de Neptune de Lille #2 tika piešķirtas bronzas medaļas.

 
Pirmā kārta
11. augusts
Pusfināli
12. augusts
Fināls
12. augusts
 
          
 
 
 
 
 Osbornas peldēšanas klubs (Lielbritānija) 12
 
 
 
 Tritons Lillois (Francija) 0
 
 Osbornas peldēšanas klubs (Lielbritānija) 10
 
 
 
3  Pupilles de Neptune de Lille #2 (Francija) 1
 
 Pupilles de Neptune de Lille #2 (Francija) 3
 
 
 
 Berlīniešu peldēšanas klubs (Vācija) 2
 
1  Osbornas peldēšanas klubs (Lielbritānija) 7
 
 
 
2  Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs (Beļģija) 2
 
 Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs (Beļģija) 2
 
 
 
 Pupilles de Neptune de Lille #1 (Francija) 0
 
 Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs (Beļģija) 5
 
 
 
3  Libellule de Paris (Francija) 1
 
 Libellule de Paris (Francija)
 
 
 
 

Fināla rangs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vieta Komanda Pārstāvētā valsts
1 Osbornas peldēšanas klubs  Lielbritānija
2 Briseles peldēšanas un ūdenspolo klubs  Beļģija
3 Libellule de Paris  Francija
Pupilles de Neptune de Lille #2  Francija
4/7 Berlīniešu peldēšanas klubs  Vācija
Pupilles de Neptune de Lille #1  Francija
Tritons Lillois  Francija

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «Water polo at the 1900 Paris Summer Games». Sports Reference. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 21. janvāris. Skatīts: 2021. gada 21. janvāris.
 2. «Water polo at the 1900 Paris Summer Games: Men's Water Polo». Sports Reference. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 21. janvāris. Skatīts: 2021. gada 21. janvāris.
 3. «Paris 1900 Water polo: men». Starptautiskā Olimpiska komiteja. Skatīts: 2020. gada 21. decembris.
 4. Kenneth Zahensky, Tracie Egan. An Insider's Guide to Water Polo. New York City : Rosen Publishing, 2014. gada 15. decembris. 9–10. lpp. ISBN 978-1477780886.
 5. Arild Gjerde, Jeroen Heijmans, Bill Mallon, Hilary Evans. «Philippe Houben Bio, Stats, and Results». Olympics. Sports Reference.com, December 2016. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020-04-18. Skatīts: 2016. gada 7. decembris.
 6. Arild Gjerde, Jeroen Heijmans, Bill Mallon, Hilary Evans. «Water Polo at the 1900 Paris Summer Games». Olympics. Sports Reference.com, December 2016. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020-04-17. Skatīts: 2016. gada 7. decembris.
 7. Bruce Munro. «A nation strikes gold». Otago Daily Times (Allied Press), 2016. gada 2. augusts. Skatīts: 2016. gada 7. decembris.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]