Žagatu ģints

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Žagatu ģints
Pica, (Brisson, 1760)
Eiropas žagata (Pica pica)
Eiropas žagata (Pica pica)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Vārnu dzimta (Corvidae)
Ģints Žagatas (Pica)
Žagatu ģints Vikikrātuvē

Žagatu ģints (Pica) ir zvirbuļveidīgo kārtas (Passeriformes) viena no vārnu dzimtas (Corvidae) ģintīm. Žagatu ģints žagatas mēdz saukt arī par melnbaltajām žagatām vai holarktiskajām žagatām.

Žagatu ģintī ir 3 sugas. Bet par Korejas žagatu (Pica sericea) šobrīd tiek lemts, lai tai piešķirtu patstāvīgas sugas statusu. Līdz šim Korejas žagata tika sistematizēta kā Eiropas žagatas pasuga. Tomēr žagatai veiktie DNS analīžu rezultāti izrādījās tik atšķirīgi no Eiropas žagatas DNS, ka zinātnieki ierosina veikt sistematizācijas izmaiņas.[1] Arī sugas statuss dzeltenknābja žagatai (Pica nuttalli) un melnknābja žagatai (Pica hudsonia) no Ziemeļamerikas ir diskutējams. Nesenie DNS pētījumi liecina, ka abas sugas ir daudz tuvākas radinieces nekā līdz šim tika pieņemts, un iespējams tā ir viena suga.[1] Tradicionāli tika pieņemts, ka žagatu ģintij (Pica) tuvākie radinieki ir Āzijas zilās žagatas (Urocissa), bet DNS pētījumi atklāja, ka žagatu tuvākie radinieki ir Eirāzijas vārnu sugas no vārnu ģints(Corvus).[2]

Žagatu ģintī ir zināma viena fosilā suga Pica mourerae, kas dzīvojusi pliocēna beigās un pleistocēna sākumā. Žagatas fosilijas atrastas Maljorkas salā.

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Žagatām ir raksturīga gara aste un to apspalvojumam ir raksturīgs balto un melno spalvu salikums. To galva, kakls un krūtis ir melnā krāsā, ar zaļganu un violetu metālisku spīdumu. Vēders un pleca spalvas ir koši baltas. Spārni un aste zaigojoši melni ar zaļgan-violetu metālisku spīdumu, reizēm zaigojošu bronzīgu toni. Spārni no apakšas ir balti. Kājas melnas. Knābis žagatu ģints žagatām, izņemot dzeltenknābja žagatu, ir melnā krāsā.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visas žagatu ģints sugas ir holarktiskas, kas nozīmē, ka tās ir sastopamas tikai ziemeļu puslodē, gan Eirāzijā, gan Ziemeļamerikā, gan Ziemeļāfrikā.

Pica pica map.png

Eiropas žagtas pasuga
(P. p. fennorum)
Eiropas žagatas nominālpasuga
(P. p. pica)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. germanica)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. galliae)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. melanotos)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. bactriana)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. hemileucoptera)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. leucoptera)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. jankowskii)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. kamtschatica)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. asirensis)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. mauritanica)
Korejas žagata
(Pica sericea)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. bottanensis)
Eiropas žagtas pasuga
(P. p. japonica)
Dzeltenknābja žagata
(Pica nuttallii)
Melnknābja žagata
(Pica hudsonia)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Lee, Sang-im; Parr, Cynthia S.; Hwang, Youna; Mindell, David P. & Choe, J. C. (2003): Phylogeny of magpies (genus Pica) inferred from mtDNA data. Molecular Phylogenetics and Evolution 29: 250-257. doi:10.1016/S1055-7903(03)00096-4
  2. Inter-generic relationships of the crows, jays, magpies and allied groups (Aves: Corvidae) based on nucleotide sequence data.