Žagatu ģints

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Žagatu ģints
Pica (Brisson, 1760)
Eiropas žagata (Pica pica)
Eiropas žagata (Pica pica)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaZvirbuļveidīgie (Passeriformes)
DzimtaVārnu dzimta (Corvidae)
ĢintsŽagatas (Pica)
Žagatu ģints Vikikrātuvē

Žagatu ģints (Pica) ir viena no vārnu dzimtas (Corvidae) ģintīm, kas apvieno 3 sugas.[1] Žagatu ģints žagatas mēdz saukt arī par melnbaltajām žagatām vai holarktiskajām žagatām.

Žagatu ģintī ir zināma viena fosilā suga Pica mourerae, kas dzīvojusi pliocēna beigās un pleistocēna sākumā. Žagatas fosilijas atrastas Maljorkas salā.

Sistemātikas diskusijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Diskusijas izraisa dzeltenknābja žagatas (Pica nuttalli) un melnknābja žagatas (Pica hudsonia) sugu statuss. Nesenie DNS pētījumi liecina, ka abas sugas ir daudz tuvākas radinieces nekā līdz šim tika pieņemts, un iespējams tā ir viena suga.[2] Tradicionāli tika pieņemts, ka žagatu ģintij (Pica) tuvākie radinieki ir Āzijas zilās žagatas (Urocissa), bet DNS pētījumi atklāja, ka žagatu tuvākie radinieki ir Eirāzijas vārnu sugas no vārnu ģints (Corvus).[3]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Žagatām ir raksturīga gara aste, un to apspalvojumam ir raksturīgs balto un melno spalvu salikums. Galva, kakls un krūtis ir melnā krāsā ar zaļgani violetuu metālisku spīdumu. Vēders un pleca spalvas ir koši baltas. Spārni un aste zaigojoši melni ar zaļganvioletu metālisku spīdumu, reizēm zaigojošu bronzīgu toni. Spārni no apakšas ir balti. Kājas melnas. Knābis žagatu ģints žagatām, izņemot dzeltenknābja žagatu, ir melnā krāsā.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. World Bird List: Crows, mudnesters & birds-of-paradise, 2018
  2. Lee, Sang-im; Parr, Cynthia S.; Hwang, Youna; Mindell, David P. & Choe, J. C. (2003): Phylogeny of magpies (genus Pica) inferred from mtDNA data. Molecular Phylogenetics and Evolution 29: 250-257. doi:10.1016/S1055-7903(03)00096-4
  3. Inter-generic relationships of the crows, jays, magpies and allied groups (Aves: Corvidae) based on nucleotide sequence data.