Baltā krāsa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Balta
Baltā krāsa
Krāsu koordinātas
Hex #FFFFFF
sRGBB  (rgb) (255, 255, 255)
B: Normalizēts līdz [0–255] (baits)

Baltā krāsa jeb vienkārši balts ir ahromatiskā krāsa līdzās melnajai un pelēkajai. Cilvēka acī baltās gaismas sajūta rodas, ja tiek stimulētas visu veidu acu valītes vienādi — gan īsās, gan vidējās, gan garās vālītes. Balti izskatās tie priekšmeti, kas maksimāli atstaro visu viļņu garumu redzamo gaismu, kas krīt uz tiem. Atstarošanai jābūt difūzai (spoguļvirsmas neizskatās baltas). Saules gaisma, kā arī gaismas avoti, kas izstaro visu redzamo spektru, cilvēka acij rada baltās gaismas sajūtu. Dabā balts ir sniegs, piens, mākoņi, kaļķakmens, kokvilna un tā tālāk.

Sarkanzaļzilajā krāsu modelī (RGB) balto krāsu pieraksta šādi: #FFFFFF. Saskaņā ar aditīvo krāsu modeli (RGB) balto krāsu var iegūt, sajaucot spektrāli tīru sarkano, zaļo un zilo krāsu. Tā tiek iegūta baltā krāsa krāsainajos kineskopos un LCD monitoros.

Daudzās kultūras balts ir tīrības un nevainības simbols, pretstats melnajai krāsai, sliktuma un ļaunuma krāsai. Baltā krāsa, saskaņā ar pētījumiem Eiropā un Ziemeļamerikā, tiek saistīta ar labestību, godīgumu, tīrību, sākumu, atjaunošanos, neitralitāti un pilnību.[1] Jau Senajā Ēģiptē priesteri valkāja baltu apģērbu kā tīrības simbolu. Baltas krāsas apģērbs (toga) bija pilsonības apliecinājums Senajā Romā. Arī mūsdienās mediķi valkā baltu apģērbu, līgavas izvēlas baltas kleitas un tamlīdzīgi. Baltai krāsai ir liela nozīme daudzās reliģijās. Interesanti, ka dažām Austrumāzijas kultūrām baltā krāsa ir sēru krāsa. Viņi baltā ģērbjas, ja ir nomiris kāds. Arī senajiem latviešiem baltā krāsa bija viena no sēru krāsām.[2] Baltā krāsa ir daudzu valstu nacionālajos simbolos (karogos un ģerboņos), bet tai mēdz būt atšķirīga nozīme.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Eva Heller. Psychologie de la couleur – effets ets symboliques, 2000. 130–46. lpp.
  2. «Atvadas». fakti.lv. Skatīts: 2018. gada 19. maijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]