Pāriet uz saturu

Akmeņtārtiņi

Vikipēdijas lapa
Akmeņtārtiņi
Arenaria (Brisson, 1760)
Akmeņtārtiņš (Arenaria interpres)
Akmeņtārtiņš (Arenaria interpres)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaTārtiņveidīgie (Charadriiformes)
DzimtaSloku dzimta (Scolopacidae)
ĢintsAkmeņtārtiņi (Arenaria)
Akmeņtārtiņi Vikikrātuvē

Akmeņtārtiņi (Arenaria) ir sloku dzimtas (Scolopacidae) tārtiņveidīgo putnu ģints, kas apvieno 2 sugas.[1] Šīs ģints tuvākie radinieki ir šņibīši (Calidris).[2] Akmeņtārtiņu abas sugas ligzdo arktiskajā joslā, bet ziemas periodā tās migrē uz dienvidiem. Akmeņtārtiņi uzturas jūru krastos, priekšroku dodot akmeņainai pludmalei, nevis smilšainai. Tie bieži veido jauktus barus ar jūras šņibīti (Calidris maritima).

Latvijā sastopama viena akmeņtārtiņu ģints suga — akmeņtārtiņš (Arenaria interpres). Tas nelielā skaitā regulāri caurceļo Latviju. Biežāk to var novērot pie jūras, bet reizēm arī iekšzemē. Divas reizes akmeņtārtiņš ir novērots ziemā rietumu piekrastē.[3]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Abas sugas ir vidēji lieli slokveidīgie putni. To ķermeņa garums ir 21 – 26 cm.[4][5] Akmeņtārtiņi ir enerģiski putni, ar spēcīgiem kakliem un knābjiem, kas piemēroti to barošanās veidam. Kā jau to nosaukums norāda, akmeņtārtiņi ar knābi griež apkārt akmentiņus vai jūras zāles, zem tiem meklējot paslēpušos bezmugurkaulniekus.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. IOC World Bird List: Sandpipers, snipes, courser, 2020
  2. A supertree approach to shorebird phylogeny
  3. «Latvijas putni: Akmeņtārtiņš Arenaria interpres». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 24. aprīlī. Skatīts: 2013. gada 21. maijā.
  4. «ARKive: Ruddy turnstone (Arenaria interpres)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 3. jūlijā. Skatīts: 2013. gada 21. maijā. Arhivēts 2013. gada 3. jūlijā, Wayback Machine vietnē.
  5. «Black Turnstone (Arenaria melanocephala)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2017. gada 1. oktobrī. Skatīts: 2013. gada 21. maijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]