Aprīļa revolūcija Afganistānā

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kabula nākamajā dienā pēc apvērsuma

Aprīļa revolūcija jeb Saura revolūcija (pers. انقلاب ثور‎ ) - 1978. gada 27. aprīlī (1357. gada saura mēneša 7. dienā) marksistiski orientēto virsnieku īstenots valsts apvērsums Afganistānā pulkveža Abdula Kadira vadībā, kura rezultātā varu valstī sagrāba Afganistānas Tautas Demokrātiskā partija un proklamēja Afganistānas Demokrātisko Republiku. 9. maijā notikušo nosauca par "Saura (aprīļa) revolūciju", kas tika pasludināta kā rūpīgi plānota un gatavota jau kopš ATDP dibināšanas 1965. gadā.

Tikai vēlāk atklājās fakti par PSRS Valsts drošības komitejas saistību ne tikai ar Mohammadu Tarakī, bet arī ar Afganistānas armijas vadību un pat gāztās Mohammada Dauda valdības ministriem. Atklājās arī tas, ka VDK nebija plānojusi šo apvērsumu, un, nonākot izvēles priekšā - kurus no saviem aģentiem atbalstīt - izšķīrusies pēdējā brīdī.

Norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

„Aprīļa revolūcijas” plānošana notika Kabulas zooloģiskajā dārzā.

Ap 10:00 no rīta Kabulas ielās parādījās tanku kolonnas, kas izvietojās pie pasta, telegrāfa un ielenca prezidenta pili, kur šajā laikā valsts vadītājs Mohammads Dauds vadīja Ministru kabineta sēdi. Ap pusdienas laiku sākās tanku un aviācijas uzbrukums valdības iestādēm. Valdībai uzticīgā 7. divīzija centās izlauzties līdz bloķētajam pilsētas centram, lai pārrautu ielenkuma loku, taču ar kauju tika apturēta. Agri otrā rītā pārtrauca pretoties pēdējie valdības aizstāvji.

Pučisti „par pretošanos” nošāva valdību un varu pārņēma Revolucionārā padome, kas iecēla Mohammadu Tarakī par valsts pagaidu vadītāju un revolucionārās padomes priekšsēdētāju. Savas neilgās valstsvīra karjeras laiku M. Tarakī ziedoja, lai uzsvērtu ATDP lomu un mazinātu armijas nozīmi Aprīļa revolūcijas kaldināšanā.