Afganistānas pilsoņu karš

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par Afganistānas pilsoņu karu. Par citām jēdziena Afganistānas karš nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Afganistānas pilsoņu karš
US-UK-Sangin2007.jpg
NATO karavīri Afganistānā (2006)
Datums 1978. gads — šobrīd turpinās
Vieta Afganistāna
Iznākums Karš joprojām turpinās
Iegansts Monarhijas gāšana Afganistānā (1973)

Afganistānas pilsoņu karš ir bruņotu konfliktu sērija, kura aizsākumi meklējami 20. gadsimta 70. gados. Šobrīd šis karš turpinās. Historiogrāfijā parasti izdala sekojošus Afganistānas pilsoņu kara etapus:

  • Afganistānas karš (1979—1989). Posms, kad karā iesaistītājs Padomju Savienība. Tā ieveda savus bruņotos spēkus Afganistānā, lai atbalstītu komunistiski noskaņoto valdību. Šis bija plaša mēroga karš, jo tajā iesaistījās daudzas ārzemju valstis.
  • Afganistānas pilsoņu karš (1989—1992). Pēc Padomju Savienības bruņoto spēku izvešanas turpinājās cīņa satrp valdības un opozicionāru spēkiem. Līdz ar Padomju Savienības novājināšanos un vēlāko sabrukumu, komunistiski noskaņotā valdība zaudēja sev vajadzīgo atbalstu.
  • Afganistānas pilsoņu karš (1992—2001). Iepriekšējā posmā uzvarēja opozīcijas spēki, tomēr pēc tam viņi uzsāka cīņu par varu savā starpā. Sākotnēji tie bija atsevišķi konflikti starp lauku komandieriem, bet vēlāk jau starp viņu grupējumiem. Grupējumi apvienojās divās organizācijās — Ziemeļu aliansē un Taliban.