Afganistānas pilsoņu karš

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par Afganistānas pilsoņu karu. Par citām jēdziena Afganistānas karš nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Afganistānas pilsoņu karš

Taliban ofensīva 2021. gada jūnijā — augustā pēc operācijas "Izšķirīgais atbalsts" beigām. Ar melnu atzīmēti pilsētu ieņemšanas datumi.
Datums1978. — 2021.
Vieta
Iznākums varu pārņēma Taliban kustība

Afganistānas pilsoņu karš ir bruņotu konfliktu sērija Afganistānā, kas aizsākās pēc pēdējā karaļa Zahīršaha gāšanas 1973. gadā (pēc citiem avotiem par kara sākumu uzskata 1978. gadu, kad notika Aprīļa revolūcija). Historiogrāfijā parasti izdala sekojošus Afganistānas pilsoņu kara etapus:

  • Afganistānas karš (1979—1989). Posms, kad karā iesaistītājs Padomju Savienība. Tā ieveda savus bruņotos spēkus Afganistānā, lai atbalstītu komunistiski noskaņoto valdību. Šis bija plaša mēroga karš, jo tajā iesaistījās daudzas ārzemju valstis.
NATO karavīri Afganistānā (2006)
NATO karavīri Afganistānā (2006)
  • Afganistānas pilsoņu karš (1992—2001). Iepriekšējā posmā uzvarēja opozīcijas spēki, tomēr pēc tam viņi uzsāka cīņu par varu savā starpā. Sākotnēji tie bija atsevišķi konflikti starp lauka komandieriem, bet vēlāk jau starp viņu grupējumiem. Grupējumi apvienojās divās organizācijās — Ziemeļu aliansē un Taliban.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]