Baiards Rastins
|
Baiards Rastins (angļu: Bayard Rustin; dzimis 1912. gada 17. martā, miris 1987. gada 24. augustā) bija ASV politiskais aktīvists, ievērojams līderis sociālajās kustībās par pilsoņu tiesībām, sociālismu, nevardarbību un geju tiesībām. Rustins bija galvenais 1963. gada Marša uz Vašingtonu organizators.[1]
Rastins 1941. gadā strādāja kopā ar Asu Filipu Rendolfu kustībā "Maršs par Vašingtonu", lai panāktu rasu diskriminācijas izbeigšanu militārajā un aizsardzības jomā. Vēlāk Rastins organizēja kustību Freedom Riders un palīdzēja organizēt Dienvidu kristiešu līderu konferenci, lai stiprinātu Mārtina Lutera Kinga līderību; konsultējot Kingu par nevardarbību. Rastins 1954. gadā strādāja kopā ar Ellu Beikeri, Crusade for Citizenship līdzdirektori; un pirms Montgomerijas autobusu līnijas boikota viņš palīdzēja noorganizēt grupu In Friendship, lai sniegtu materiālu un juridisku palīdzību cilvēkiem, kuriem draud izlikšana no īrnieku fermām un mājām.[2] Rastins kļuva par AFL-CIO Asa Filipa Rendolfa institūta vadītāju, kas veicināja iepriekšējo balto arodbiedrību integrāciju un afroamerikāņu apvienošanos arodbiedrībās. 1970. un 1980. gados Rastins strādāja daudzās humānās palīdzības misijās, piemēram, palīdzēja bēgļiem no Vjetnamas un Kambodžas.
Rastins bija gejs un, ņemot vērā kritiku par viņa seksualitāti, parasti konsultēja citus pilsoņu tiesību līderus no aizkulisēm. Astoņdesmitajos gados viņš kļuva par geju lietu publisku aizstāvi, pasākumos uzstājoties kā aktīvists un cilvēktiesību atbalstītājs.[3]
Vēlāk vēl arvien rūpējoties par strādnieku tiesību nodrošināšanu, Rastins pievienojās citiem arodbiedrību līderiem, lai pieskaņotos ideoloģiskajam neokonservatīvismam,[4][5] izpelnoties pēcnāves atzinību no prezidenta Ronalda Reigana.[6] 2013. gada 20. novembrī prezidents Baraks Obama viņam piešķīra pēcnāves Prezidenta brīvības medaļu.[7]
2023. gadā straumēšanas platforma Netflix izdeva filmu par Baiardu Rastinu ar nosaukumu Rustin, kurā Rastina lomu atveidoja Kolmans Domingo, kas par šo lomu saņēma nomināciju 96. Kinoakadēmijas balvai kategorijā "Labākais aktieris galvenajā loma".
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ «Bayard Rustin». National Park Service. Skatīts: 2016. gada 27. jūnijs.
- ↑ «Documenting the American South: Oral Histories of the American South». docsouth.unc.edu. Skatīts: 2020. gada 9. februāris.
- ↑ Thad Morgan. «Why MLK's Right-Hand Man Was Nearly Written Out of History». HISTORY (angļu), 2018. gada 1. jūnijs. Skatīts: 2020. gada 9. februāris.
- ↑ Justin Vaïsse, Neoconservatism: The Biography of a Movement (Harvard University Press, 2010), pp. 71—75. Arhivēts September 13, 2016, Wayback Machine vietnē.
- ↑ "Table: The Three Ages of Neoconservatism" Arhivēts March 20, 2016, Wayback Machine vietnē., Neoconservatism: Biography of Movement by Justin Vaisse, official website.
- ↑ Associated Press, "Reagan Praises Deceased Civil Rights Leader" Arhivēts March 31, 2016, Wayback Machine vietnē.
- ↑ Justin Snow. «Obama honors Bayard Rustin and Sally Ride with Medal of Freedom». metroweekly.com, 2013. gada 20. novembris. Skatīts: 2013. gada 21. novembris.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Baiards Rastins.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
Šis biogrāfiskais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|