Pāriet uz saturu

Amerikāņi

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ASV pilsoņu kopumu. Par citām jēdziena amerikāņi nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Amerikāņi
Visi iedzīvotāji
308 745 538[1]
2010. gada ASV tautas skaitīšana
Reģioni ar visvairāk iedzīvotājiem
Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV        317 979 000[2]
pašreizējie aprēķini
Valodas
galvenokārt amerikāņu angļu (82 %), kā arī spāņu (11%)
Reliģijas
Galvenokārt kristietība

Amerikāņi (angļu: Americans, American people) ir nācija, Amerikas Savienoto Valstu pilsoņu kopums.

Izņemot Amerikas pamatiedzīvotājus, gandrīz visi amerikāņi vai viņu priekšteči ir ieceļojuši mūsdienu ASV teritorijā pēdējo piecu gadsimtu laikā. Tāpat ir cilvēku grupas, kas neieceļoja ASV, tomēr kļuva par amerikāņiem, valstij paplašinoties 19. gadsimta beigās. Tie ir cilvēki no Havaju salām, Puertoriko, Guamas un Filipīnām.

Saskaņā ar 2020. gada ASV tautas skaitīšanas datiem, amerikāņu kopskaits pārsniedza 331 miljonus. No tiem 72,4% bija kaukazoīdi (Eiropas un Tuvo Austrumu (arābu) izcelsmes) amerikāņi, 16,34% — dažādu rasu latīņamerikāņi un 13,6% — afroamerikāņi.

Baltie amerikāņi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienu no Eiropas ieceļojušie amerikāņi lielākoties cēlušies no:

Amerikāņu eiropeiskās saknes pa apgabaliem

Pārējie Amerikas eiropeiskie iedzīvotāji ir cēlušies visvairāk no frančiem, holandiešiem, norvēģiem, somiem, portugāļiem, poļiem un čehiem, taču lielākā daļa ASV eiropeisko iedzīvotāju ir vācu vai Britu salu izcelsmes. Atsevišķi tiek skaitīti ieceļotāji no Latīņamerikas, kuri parasti ir spāņu, portugāļu vai ar indiāņiem jauktas izcelsmes.

Nacionālā personifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tēvocis Sems ir Amerikas Savienoto Valstu un dažkārt precīzāk Amerikas valdības personifikācija, un šis termins pirmo reizi lietots 1812. gada kara laikā. Viņš ir attēlots kā stingrs gados vecs balts vīrietis ar baltiem matiem un kazbārdu, un ģērbies apģērbā, kas atgādina ASV karoga dizaina elementus – piemēram, parasti cilindru ar sarkanām un baltām svītrām un baltām zvaigznēm uz zilas joslas un sarkanbaltsvītrainās bikses.

Kolumbija ir poētisks Amerikas kontinentu nosaukums un Amerikas Savienoto Valstu sievišķā personifikācija, ko slavenu padarīja afroamerikāņu dzejniece Filisa Vītlija 1776. gada Amerikas Neatkarības kara laikā. Tas ir iedvesmojis daudzu personu, vietu, objektu un iestāžu vārdus, un uzņēmumus Rietumu puslodē un ārpus tās, tostarp Kolumbijas apgabalā, kas ir ASV valdības mītne.

"Tēvocis Sems" ir ASV nacionālā personifikācija. Attēlam ir līdzība ar īsto Semjuelu Vilsonu, un šeit izmantotā poza ir balstīta uz britu propogandas plakātu Lord Kitchener Wants You. Sievietes personifikācija, kas galvenokārt bija populāra 18. un 19. gadsimtā, ir "Kolumbija".

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. U.S. Census Bureau Announces 2010 Census Population Counts – Apportionment Counts Delivered to President. United States Census Bureau. December 21, 2010. Arhivēts no oriģināla December 24, 2010. Atjaunināts: November 23, 2012.
  2. «U.S. POPClock Projection». U.S. Census Bureau. Figure updated automatically.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]