Karogs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par simbolu. Par literatūras žurnālu skatīt rakstu Karogs (žurnāls).
Vecākais joprojām izmantotais valsts karogs ir Dānijas karogs.[1]

Karogs ir noteiktas formas (visbiežāk taisnstūrveida) simbols, kurā ir izmantotas dažādas krāsas un reizēm arī dažādi simboli. Praktiski izgatavots, tas ir auduma gabals attiecīgajās krāsās ar attiecīgajiem simboliem, parasti iestiprināts karoga kātā.

Dažādos svētkos un citās situācijās karogi tiek pacelti mastā vai nesti karoga kātā. Karogi galvenokārt tiek izmantoti simbolizēšanai. Ar to palīdzību var indentificēt vai arī signalizēt. Karogus izmanto arī, lai simbolizētu valsti. Terminu "karogs" attiecina arī uz grafisko dizainu, kur tas redzams, vai arī citā vidē.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārds "karogs" latviešu valodā pirms 13. gadsimta aizgūts no senkrievu valodas (хоругы). Tautas etimoloģijā tiek saistīts ar darbības vārdu karot. 17. gadsimta vārdnīcās sastopama arī forma karoks; tad vārdam bijusi arī cita nozīme — 'karaspēka vienība' jeb 'rota'.[2]

Valstu karogi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Craig Glenday. Guinness World Records 2010: The Book of the Decade. Jim Pattison Group, 2009. 119. lpp.
  2. Konstantīns Karulis. Latviešu etimoloģijas vārdnīca. Rīga : Avots, 2001. 383. lpp. ISBN 9984-700-12-7. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 2. septembrī. Skatīts: 2020. gada 24. aprīlī.