Calea ternifolia

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Calea ternifolia
Calea ternifolia
Calea ternifolia
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
RindaAsteru rinda (Asterales)
DzimtaAsteru dzimta (Asteraceae)
ĢintsCalea
SugaC. ternifolia
Calea ternifolia Vikikrātuvē

Calea ternifolia (zināms arī kā Calea zacatechichi un sapņu zāle) ir asteru dzimtas ārstniecības augs, ko izmanto sapņu stimulēšanai un apzinātās sapņošanas ierosināšanai. Tā dabiskā izplatības vieta ir no Meksikas dienvidiem līdz Kostarikas ziemeļiem. Augs pārsvarā vairojas veģetatīvi. Vairošanās ar sēklām arī ir iespējāma, tomēr nav tik efektīva. Aug vairākus gadus, veidojot līdz 2 metriem augstu krūmu. Ziedi ir balti, veido mazus ķekarus.

Psihotropās īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lietošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Calea ternifolia izmanto Meksikas Oahakas štata čontalu tautas dziednieki nākotnes pareģošanai sapņu stāvoklī. Tāpat arī čontalu dziednieki to izmanto kā ārstniecības augu gremošanas orgānu sistēmas darbības uzlabošanai.

Calea ternifolia Rietumu pasaulē ir sākts izmantot salīdzinoši nesen. Tas galvenokārt tiek uzņemts smēķējot, tējas, kapsulu vai tinktūras veidā. Devas parasti ir salīdzinoši lielas, pārsniedzot vairākus gramus. Auga psihoaktīvā viela vēl nav atklāta.

Iedarbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Calea ternifolia galvenā iedarbība notiek miega stāvoklī. Pēc auga lietošanas pastiprinās sapņu attēlojumi un būtiski palielinās arī spēja nokļūt apzinātās sapņošanas stāvoklī. Sapņi kļūst daudz īstāki un detalizētāki. Calea ternifolia pastiprina arī atmiņas nepārtrauktības stāvokli miega laikā, līdz ar to sapņu epizožu garums palielinās un to sižets kļūst konsekventāks un sarežģītāks.

Calea ternifolia galvenokārt lieto kā sapņu stimulators, tā iedarbība nomoda stāvoklī ir daudz mazāka. Pēc auga uzņemšanas dažkārt var just atslābuma sajūtu, kas līdzinās efektam no ļoti nelielas marihuānas devas uzņemšanas. Tāpat var pastiprināties sensoriskās sajūtas.

Legalitāte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augs gandrīz visās pasaules valstīs ir legāls. Tas ir legāls visā Eiropas Savienībā, izņemot Poliju, kur tā lietošanu aizliedza 2009. gadā.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Dz.U. 2009 nr 63 poz. 520, Internetowy System Aktów Prawnych. Atjaunots: 2011. gada 15. augustā. (poliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]