Džungārija

Vikipēdijas lapa
Džungārija
Džungārija
Džungārija (dzeltenā krāsā) Siņdzjanas kartē
Kontinents Āzija
Valstis Karogs: Ķīna Ķīna
Atdala Tjanšanu
no Altaja
Platība 700 000 km2
Pilsētas Urumči
Koordinātas 45°N 85°E / 45°N 85°E / 45; 85Koordinātas: 45°N 85°E / 45°N 85°E / 45; 85
Džungārija (Ķīna)
Džungārija
Džungārija
Džungārija (Siņdzjana)
Džungārija
Džungārija
Džungārija Vikikrātuvē

Džungārija (ķīniešu: 準噶爾; uiguru: جوڭغار, Junghariyä) ir vēsturisks un ģeogrāfisks subreģions Siņdzjanas Uiguru autonomā reģiona ziemeļu daļā Ķīnas Tautas republikas rietumos. Tās platība ir aptuveni 777 000 km², no kā lielāko daļu aizņem Džungārijas baseins, kura vidū atrodas Gurbantiungiuta tuksnesis (Gobi rietumu daļa). Reģionā valda krasi kontinentāls klimats. Lielākā pilsēta ir reģiona galvaspilsēta Urumči, kas atrodas Tjanšana priekškalnē.

Senatnē no Džungārijas karagājienos uz Eiropu un Āzijas rietumu daļu devās huņņi, mongoļi, oiroti, kalmiki un citas nomadu tautas. No 1635. līdz 1758. gadam šo reģionu pārvaldīja Džungārijas haniste.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džungārija ieņem plašu un samērā līdzenu baseinu starp Tjanšana un Altaja kalniem. Austrumos Džungārijas baseins sašaurinās un pāri dažām zemām izciļņu grēdām saistās ar Mongolijas līdzenumiem. Rietumos to norobežo diezgan augsta kalnzeme, augstākās izciļņu grēdas ir Tarbagatajs, Džairs, Saurs u.c., kas saista Tjanšanu ar Altaju. Divās vietās starp kalniem paliek plašas atstarpes, pa kurām Džungārijas baseins saplūst ar Kazahstānas zemumu. Pa vienu tek Urunga un Melnā Irtiša, bet otrā starpā, ko dēvē par Džungārijas vārtiem, atrodas vairāki ezeri — Elbinors, Alakuls un Balhašs.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Latviešu konversācijas vārdnīca. IV. sējums. Rīga : Anša Gulbja izdevniecība. 6763. sleja.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]