Daugulis (ģeomorfoloģija)
Daugulis jeb kupolpaugurs ir garens vai ieapaļš konusa vai kupola veida paugurs, kas izveidojies vietā, kur satecējušas ledāja mēles.[1] To relatīvais augstums svārstās no dažiem līdz 20—35 metriem. Sastopami ledāja veidotās augstienēs, tai skaitā Latvijā, īpaši Vidzemes, Alūksnes, Latgales un Augšzemes augstienēs.[2] Dauguļi reizēm veido īpašu reljefu, kāds redzams, piemēram, Augstrozes paugurvalnī. Tie bieži atrodami virknēs vai masīvos, veidojot aptuveni meridionālā virzienā orientētas joslas ar dauguļiem apmēram līdzīgu izmēru pazeminājumiem starp tām, kas reizēm ir pārpurvoti. Dauguļu nogāzes parasti klātas ar morēnas materiālu — mālsmilti vai smilšmālu.[3] Retos gadījumos šīs virknes var radīt režģa tīklojumu,[4] bet Naudītes apkārtnē Austrumkursas augstienē — gredzenveida formas.[3]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ tezaurs.lv: daugulis Zinātnes un tehnoloģijas vārdnīca. Rīga, Norden AB, 2001.
- ↑ Nacionālā enciklopēdija: Latvijas reljefs
- ↑ 3,0 3,1 Ivars Strautnieks, 3.1. — Austrumkursas radiālās cokoltipa augstienes reljefa mezoformas un to kompleksi. 129. lpp.
- ↑ Stalbes pagasta teritorijas plānojums 2007. — 2019. ar grozījumiem, I sējums. Arhivēts 2021. gada 23. aprīlī, Wayback Machine vietnē. 16. lpp.
Šis ar ģeoloģiju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |