Dienvidslāvijas bombardēšana
Dienvidslāvijas bombardēšana, oficiālais nosaukums — Operācija “Sabiedroto spēks” (angļu: Operation Allied Force), bija NATO veikta militāra operācija Kosovas krīzes laikā pret Dienvidslāvijas Federatīvo Republiku no 1999. gada 24. marta līdz 10. jūnijam, kuras mērķis bija pārtraukt serbu militāristu veikto Kosovas albāņu vajāšanu un uzsākto etnisko tīrīšanu. Militārās operācijas laikā tika veikti aptuveni 2300 uzlidojumu, kuru rezultātā upuru skaits sasniedza 2500, no kuriem aptuveni 500 bija civiliedzīvotāji.
Pēc vairāk nekā diviem mēnešiem ilgas bombardēšanas Dienvidslāvijas Federatīvā Republika piekrita izvest savus bruņotos spēkus no Kosovas un pieņēma ANO Drošības padomes rezolūciju Nr. 1244. Šī rezolūcija noteica, ka Kosova nonāk ANO pārvaldībā, un teritorijā tika izvietoti ANO un NATO spēki, kas pazīstami kā KFOR (Kosovo Force).
Bombardēšanas kampaņa iezīmēja Dienvidslāvijas sabrukuma paātrināšanos. 2000. gadā Dienvidslāvijas prezidents Slobodans Miloševičs tika gāzts un vēlāk izvirzīts starptautiskā tribunāla priekšā Hāgā par kara noziegumiem. 2008. gadā Kosova pasludināja savu neatkarību no Serbijas, taču Serbija, kā arī vairākas citas valstis to līdz šim nav atzinušas.
Reakcija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]NATO bombardēšana izraisīja lielas domstarpības pasaulē. Krievija un Ķīna, abas ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis, asi kritizēja kampaņu, uzskatot to par nelikumīgu, jo tā nebija apstiprināta Drošības padomē. Vienlaikus Rietumu valstis, īpaši ASV un Lielbritānija, uzskatīja iejaukšanos par nepieciešamu, lai apturētu genocīdu un izglābtu Kosovas civiliedzīvotājus no vēl plašākas etniskās tīrīšanas.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Dienvidslāvijas bombardēšana.
Šis ar vēsturi saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
Šis ar Serbiju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
Šis ar Kosovu saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|