Donjanas nacionālais parks

Vikipēdijas lapa
Donjanas nacionālais parks
IUCN kategorija: II
Atrašanās vieta: Uelvas un Seviļas province
Koordinātas: 37°00′00″N 6°30′00″W / 37.00000°N 6.50000°W / 37.00000; -6.50000
Platība: 543 km²
Dibināts: 1969
Pārvaldnieks: Vides Ministrija
UNESCO Pasaules mantojuma objekts
Donjanas nacionālais parks
UNESCO Pasaules mantojuma saraksts
Donjanas nacionālais parks
Parka purvi

Kritērijs vii, ix, x
Atsauce 685
UNESCO reģions Eiropa un Ziemeļamerika
Iekļaušanas vēsture
Iekļaušana 1994 (18. sesija)
Paplašinājumi 2005

Donjanas nacionālais parks (spāņu: Parque nacional y natural de Doñana) ir dabas parks Spānijas dienvidos, Andalūzijas autonomā apgabalā, Uelvas un Seviljas provinces teritorijā. Tas aptver 543 km², no kuriem 135 km² ir aizsargājamā teritorija. Parka apkārtnē ir purvi, plūstošās smiltis, upes un smilšu kāpas Las Marismas pilsētas, Gvadalkiviras upes deltas rajonā, kur tā ietek Atlantijas Okeānā. Donjana satur ļoti dažādu ekosistēmu un patversmes savvaļas tostarp tūkstošiem Eiropas un Āfrikas gājputnu, Dambriežu, Spāņu staltbriežu, mežacūku, Eiropas Āpšu, Ēģiptes Mangustu, un apdraudētās sugas, piemēram, Spāņu impēriskie ērgļi un Ibērijas lūsis.

Parka vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rezervāts tika dibināts 1963. gadā, kad Pasaules dabas fonds (PDF) vienojās ar Spānijas valdību un iegādājās atļauju, lai to aizsargātu. Ir bijusi pastāvīga dabas apdraudēšana eksosistēmās, un arī purvu un upju piesārņošana, kad tiek apūdeņotas zemes, un tūrismu apmeklētāju paplašināšana. 1989. gadā Nacionālā parka apkārtnē tika dota lielāka aizsardzība, ja buferzona būs atzīta par dabas parka reģionālo pašvaldību diviem parkiem un kopš tā laika ir kvalificētas, kā vienotas ainavas.

1994. gadā UNESCO atzina parku par pasaules mantojuma objektu, parks ir iekļauts arī UNESCO biosfēras rezervātu sarakstā. Parkā ir bioloģiskā daudzveidība, kas ir unikāla Eiropā, lai gan ir daži parki , ar kuru Donjanai ir sadraudzības līdzības.

Ekoloģiskie riski[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Derīgo izrakteņu ieguves piesārņojums parku un to ļoti jutīgo ekoloģija ir apdraudēta kopš 1998. gada no metālu masveidu noplūdes Guadimar upē, kas plūst cauri parkam, tomēr noplūde bija novirzīta uz Guadalquivir upi. Ietekmes uz lauksaimniecību 2007, Pasaules dabas fonds brīdinājis, ka zemeņu audzētavas ap parku, kur 95% no Spānijas zemeņu ir ražotas, draudēja izraisīt Katastrofālu kaitējumu parkam, kas noplacina apkārtējo gruntsūdeni, jo īpaši, ja nelikumīgie urbumi bija iesaistīti, kā arī radot ievērojamu pesticīdu piesārņojumu un plastmasas atkritumi, kas uzkrājās vietējā Līcī. Tālāk ziņots, ka PDF bija aicinājuši boikotēt spāņu zemenes, bet tas ir pretrunā ar PDF piezīmes un Spānijas pārstāvjiem, un tas ir neraksturīgi PDF aicināt boikotēt zemenes.