Dracēnas

Vikipēdijas lapa
Dracēnas
Dracaena, (Vand. ex L.)
Īstā dracēna
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KārtaAsparāgu rinda (Asparagales)
DzimtaAsparāgu dzimta (Asparagaceae)
ĢintsDracēnas (Dracaena)
Sinonīmi
Dracēnas Vikikrātuvē

Dracēnas jeb pūķkoki[1] (Dracaena) ir asparāgu dzimtas ģints,[2] kurai pieder aptuveni 120 kokveida un sukulentu krūmu sugas. Dracēnu sugu lielākā daļa aug Āfrikas tropu un subtropu joslā, dažas sugas Āzijā, viena — Centrālamerikā.[3]

Vairākas dracēnu sugas ir iecienīti mājas augi, un tās var tikt audzētas visur, kur ir pietiekami siltas ziemas. Šie augi gandrīz nekad neuzzied, ja netiek turēti ārpus telpām.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ģinti pirmo reizi aprakstīja itāļu dabas zinātnieks Domeniko Vandelli 1768. gadā.[4] 2009. gadā APG III sistēma (segsēkļu klasifikācijas taksonomiskā sistēma) dracēnas iedalīja asparāgu dzimtā. Iepriekš tās piederēja dzelmiršu dzimtai vai agavju dzimtai, vai kopā ar kordilīnēm bija izdalītas atsevišķā dracēnu dzimtā Dracaenaceae.[5]

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dracēnu jeb pūķkoku latīniskā nosaukuma pamatā ir dažu sausieņu sugu sveķainās piensulas īpašība kļūt sarkanai saskarē ar gaisu, tā izraisot nepamatotas asociācijas par "pūķa asiņu" tematiku.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Īstā dracēna El Drago Milenario Tenerifē.

Dažādu izmēru augi, taču vienīgi dažas sugas — D. americana, D. arborea, D. cinnabari, D. draco, D. ombet un D. tamaranae — līdzinās kokiem, sasniedzot 20 m garumu. Šīs dracēnas ārēji atgādina koku ar lapu kroni. Lielākajai daļai dracēnu sugu ir īss stumbrs un tie ir mazāki, krūmveida augi.

Lapas pamatā šauras, iegarenas. Lielajām dracēnām stīvas, krūmveida — lokanas. Mazie ziedi sarkani, dzelteni vai zaļi. Auglisoga ar vienu līdz trim sēklām.

Pazīstamākā dracēna ir El Drago Milenario ("tūkstoš gadu sena dracēna"), 22 metrus augstais īstās dracēnas pārstāvis, kas aug Tenerifē. Agrāk šī koka gadu tūkstošos lēstais vecums bija pārspīlēts; vecākajiem kokiem nemēdz būt vairāk kā 300 gadu.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daudzveidības centrs atrodas Āfrikā, dažas sugas sastopamas Madagaskarā, Āzijā, Sokotrā, Vidusjūras reģionā, Centrālamerikā, Kubā, Austrālijas ziemeļos un Klusā okeāna salās.[4]

Veģetācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sastopamas tropu un subtropu joslā visai dažādos biotopos, tostarp — pat applūstošos lietus mežos.

Sugas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dracaena aletriformis Dienvidāfrikā.
Dracaena cinnabari Sokotrā.
Dracaena reflexa Reinjonā.
Jauna Dracaena reflexa Maurīcijā.
Dracaena fragrans ziedi un lapotne.
Dracaena fragrans augļi.
Dracaena surculosa.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Normunds Priedītis. Augu ģeogrāfija un daudzveidība. Rīga : Zvaigzne ABC. 158. lpp. ISBN 978-9934-0-0829-0.
  2. «The Plant List. A working list of all plant species: Dracaena». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 6. februārī. Skatīts: 2016. gada 12. jūnijā.
  3. Dave's Garden: Dracaenas- the Dragons and the Corn
  4. 4,0 4,1 Botanica Orientalis — Journal of Plant Science (2010). 7: 64—72. Phylogenetics of the plant genera Dracaena and Pleomele (Asparagaceae)
  5. iNaturalist: Genus Dracaena, a member of Asparagus family (Family Asparagaceae)

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]