Stumbrs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kaktusa stumbrs

Stumbrs, arī stublājs, ir auga daļa, kas pilda auga ass un balsta funkcijas. Tas balsta auga ziedu, lapas un augļus. Stumbrs ir auga garākā daļa. Stumbrs ir daļa no vasas, auga virszemes daļas. Tās attīstās no sēklas dīgļpumpura. Pie stumbra ir piestiprinātas lapas. Uz vertikāli augošajiem stumbriem lapas ir sakārtotas tā, lai tas pēc iespējas efektīvāk uztvertu saules gaismu, tādēļ stumbram piemīt tieksme augt gaismas virzienā. Stumbra garums, resnums un forma ir ļoti dažāda. Augstums, piemēram, priežu garums, ir atkarīgs no augšanas apstākļiem, galvenokārt no apgaismojuma un no tā, cik labi jūtas sakņu sistēma. Purva priedītes nekad nav lielas, jo to saknēm trūkst gaisa un tās mirkst aukstā ūdenī. Stumbrs var pildīt vairošanās funkciju, citi veikt fotosintēzi, vēl citi — uzkrāt barības vielas.

Ciets (koksnains) un stāvs stumbrs ir kokaugiem un krūmiem. Mīksts un mazāk izturīgs (lakstains) stumbrs ir lakstaugiem. Tievs stumbrs, kuram nepieciešams balsts, ir, piemēram, zirņiem, kāršu pupiņām, nezālei tīruma tītenim. Šie augi pie balsta pieķeras vai apvijas ap to, lai pakāptos uz augšu un sasniegtu gaismu.

Stumbros ir sakārtoti vadaudi, pa kuriem no saknēm augšup tiek transportēts ūdens ar tajā izšķīdušajām minerālvielām, bet no lapām - ūdenī izšķīdušās organiskās vielas. Stumbrs ir cilindra formā un tas saistās ar šīm stumbra funkcijām. Dažkārt šūnas, pa kurām tiek transportētas vielas, ir nedzīvas. Nedzīvas šūnas labāk veic šķīdumu transportu. Piemēram, koki katru gadu pieaug resnumā, jo to stumbros uzkrājās jaunas koksnes vadaudu kārtas.[1]

Stumbra vidū parasti ir serde, retāk, piemēram, lupstājam, latvānim un labības augiem tas ir tukšs. Stumbrs, tāpat kā sakne, garumā aug tikai ar galotni. Tajā ir galotnes pumpurs. Izņēmums ir stiebraugi (rudzi, kvieši u.c)

Uz stumbra lapu žāklēs ("padusēs") ir sānpumpuri, no kuriem attīstās zari. Tie aug lēnāk nekā galotnes pumpuri. Daudzgadīgiem augiem, kuriem virszemes daļas ziemošanai neatmirst, pumpurus uz stumbra pa ziemu aizsargā cietā pumpurvīziņa. Lapām plaukstot, tā nokrīt. No vasas pumpuriem veidojas vasa.

Par mezglu sauc stumbra vietu, pie kuras piestiprinās lapas, bet stumbra daļu starp diviem mezgliem sauc par posmu. Mezglus un posmus izmanto stumbra morfoloģiskai noteikšanai.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Mācību grāmata "Bioloģija 3.daļa", 17.lpp». 2001.gads. Skatīts: 03.10.2021.