Dzeltenie Pastnieki

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Dzeltenie pastnieki)
Jump to navigation Jump to search
Dzeltenie Pastnieki
Dzp 2006marts11.jpg
Dzeltenie Pastnieki 2006. gadā. No kreisās: Viesturs Slava, Ilgvars Rišķis, Ingus Baušķenieks.
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Žanri sintpops
jaunais vilnis
postpanks
Darbības gadi 1979 — pašlaik
Izdevēji Ingus Baušķenieka Ieraksti
Mājaslapa music.draugiem.lv
Dalībnieki
Ingus Baušķenieks
Viesturs Slava
Ilgvars Rišķis
Zigmunds Streiķis
Bijušie dalībnieki
Roberts Gobziņš
Andris Kalniņš
Mārtiņš Rutkis

Dzeltenie Pastnieki ir 1979. gadā izveidota latviešu mūzikas grupa, kura tiek uzskatīta par vienu no jaunā viļņa un regeja pionieriem Latvijā un bijušajā Padomju Savienībā.[1]


Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grupas darbības sākums datējams ar 1981. gadu, kad top pirmais albums "Bolderājas dzelzceļš", un par grupas mājvietu kļūst zvejnieku kolhozs "Uzvara". Tomēr grupas oficiālā darbībai tiek likti šķēršļi: padomju laikā rokgrupas tika uzskatītas par pašdarbības kolektīviem, kuriem visas repertuāra dziesmas pirms izpildīšanas jāapstiprina kontroles organizācijā: E. Melngaiļa Tautas mākslas un kultūras un izglītības darba zinātniski metodiskajā centrā. Kā atceras I. Baušķenieks, no albuma "Bolderājas dzelzceļš" akceptu saņēma tikai trīs dziesmu mūzika un vienas dziesmas teksts. Grupas dziesmas atzina par vulgārām, nemākslinieciskām un kaitīgām. Arī nākamā programma "Man ļoti patīk jaunais vilnis" tiek noraidīta, tādējādi "Pastnieki" kļūst par pagrīdes grupu, kurai nav tiesību oficiāli uzstāties koncertos. 1983. gadā beidzas sadarbība ar kolhozu "Uzvara", un grupa turpmākos gados pašu spēkiem ieraksta vairākus albumus, kas izplatās magnetofona lenšu ierakstos.[2] Divas dziesmas no "Bolderājas dzelzceļa" ("Nāc ārā no ūdens" un "Sliktā dziesma par Zaķusalu") iekļautas Rietumvācijā izdotajā Latvijas rokgrupu izlasē "Vēl ir laiks" (1984).[3]

Grupas trešais albums "Alise" top, kad režisors un dramaturgs Andris Zeibots plāno iestudēt amatierteātrī L. Kerola grāmatas "Alise Brīnumzemē" dramatizējumu un uzaicina "Pastniekus" radīt tam mūziku. Šī mūzika tiek ierakstīta 1983.-1984. gadā, izmantojot L. Kerola tekstus Dagnijas Dreikas un A. Zeibota atdzejojumos.[4] Paralēli šim albumam top arī ceturtais albums "Vienmēr klusi".

80. gadu otrajā pusē Padomju savienībā tiek izsludināta "pārkārtošanās" politika, un kultūras nozares kontrole atslābst. Arī "Dzeltenajiem Pastniekiem" kļūst iespējama publiska uzstāšanās: 1986. gadā viņi piedalās festivalā "Bildes", savukārt 1987. gadā kāpj uz festivāla "Liepājas dzintars" skatuves. Tiek pabeigti vēl divi albumi, "Depresīvā pilsēta" un "Naktis", un grupas darbība uz laiku apsīkst. Ingus Baušķenieks sāk solodarbību, ierakstīdams albumu "Mājas dzīve", savukārt Viesturs Slava un Ilgvars Rišķis iesaistās grupā "19 gadi pirms sākuma". 1989. gadā grupa atjauno koncertdarbību, tiek izdota labāko dziesmu izlase magnetofona lentes formātā "Sliekutēva vaļasprieks".

90. gados I. Baušķenieks turpina solodarbību, V. Slava sadarbojas ar Kasparu Rolšteinu albumā "Šūpoles". Nākamais "Pastnieku" albums "Kaķis" iznāk tikai 2003. gadā, un tam seko arī 80. gadu albumu izdevumi kompaktdiska formātā. Grupa regulāri uzstājas Latvijas mūzikas festivālos. 2012. gada 28. septembrī grupa sniedz koncertu Rīgā, koncertzālē "Palladium". 2017. gadā ASV mūzikas izdevniecība "Dark Entries" izdod grupas 80. dziesmu izlasi "Lentu gabaliņi".

Pašreizējais sastāvs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Studijas albumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Albums Papildinformācija
1981 Bolderājas dzelzceļš Izdots CD formātā 2003. gadā.
1982 Man ļoti patīk jaunais vilnis Izdots CD formātā 2003. gadā.
1984 Alise Izdots CD formātā 2004. gadā.
1984 Vienmēr klusi Izdots CD formātā 2004. gadā.
1986 Depresīvā pilsēta Izdots CD formātā 2007. gadā.
1987 Naktis Izdots CD formātā 2010. gadā.
2003 Kaķis -

Citi izdevumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Albums Papildinformācija
1981 Madonas galerts Demo albums.
1989 Sliekutēva vaļasprieks Dziesmu izlase / dubultalbums.
1995 Mēness dejas Dziesmu izlase Toma Vītiņa aranžējumā.
2017 Lentu gabaliņi Dziesmu izlase, LP

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Andris Bernāts Pārāk smalks šim rupjajam laikmetam — „Patiesā Dzīve”
  2. Ingus Baušķenieks intervijā žurnālam Avots, 1987, Nr. 3, 44. lpp.
  3. Various ‎– Vēl Ir Laiks... Latvijas Roks. Discogs.com.
  4. Alise by Dzeltenie Pastnieki. Bandcamp.com.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]