Pāriet uz saturu

Dzjiņmeņas salas

Vikipēdijas lapa
Dzjiņmeņas salas (sarkanā krāsā)

Dzjiņmeņas salas ir neliela salu grupa, kas atrodas Taivānas šauruma rietumu pusē. Tās ir Taivānas (Ķīnas Republikas) pārvaldībā, lai gan atrodas diezgan tuvu Ķīnas Tautas Republikas piekrastei. Dzjiņmeņas salas ir bijušas stratēģiski nozīmīgas un simboliskas, īpaši attiecībās starp Ķīnas Republiku un Ķīnas Tautas Republiku.

Salas atrodas tikai aptuveni 10–20 km attālumā no Ķīnas kontinentālās daļas, bet ap 200 km no Taivānas galvenās salas. Dzjiņmeņas salās dzīvo aptuveni 140 000 iedzīvotāju (2023. gada dati). Lielākā daļa iedzīvotāju ir haņi, līdzīgi kā pārējā Taivānas Republikas teritorijā.

Dzjiņmeņas salas bija apdzīvotas jau no neolīta perioda.

Vēlākajos laikos tās kalpoja kā pieturas punkts jūras tirdzniecības ceļiem starp Dienvidaustrumāziju, Ķīnu un Japānu. Minu dinastijas laikā salas tika nostiprinātas kā aizsardzības punkts pret pirātiem un ārējiem iebrucējiem. Tās kalpoja kā bāze jūras karaspēkam, kas kontrolēja Dienvidķīnas jūru.

Pēc Ķīnas Republikas dibināšanas 1912. gadā Dzjiņmeņas salas tika iekļautas tās teritorijā kā daļa no Fudzjaņas provinces. Pēc Ķīnas pilsoņu kara (1927–1949) un Ķīnas Tautas Republikas izveidošanas 1949. gadā Dzjiņmeņas salas palika Ķīnas Republikas kontrolē, kamēr pārējā Fudzjaņas province pārgāja Ķīnas Tautas Republikas kontrolē. Salas kļuva par svarīgu militāro bastionu, no kura Ķīnas Republika (Taivāna) centās saglabāt ietekmi kontinentālajā Ķīnā.

Ķīnas Tautas Republika mēģināja sagrābt Dzjiņmeņas salas, veicot intensīvu bombardēšanu (1954–1955). ASV sniedza militāru atbalstu Taivānas Republikai, un ĶTR nespēja pārņemt salas. 1958. gadā ĶTR atkal uzsāka masveida uzbrukumu, cenšoties iznīcināt salas aizsardzību, tomēr ASV palīdzība izšķīra konfliktu par labu Taivānas Republikai. Šajā laikā Dzjiņmeņas salas kļuva par vienu no Aukstā kara simboliem, demonstrējot ASV atbalstu Ķīnas Republikai.

1990. gados, uzlabojoties Ķīnas un Taivānas attiecībām, militārā spriedze samazinājās, un daudzus militāros objektus pārveidoja par tūrisma objektiem. 2000. gados tika uzsākta ekonomiskā sadarbība starp Dzjiņmeņas salām un kontinentālo Ķīnu. Salās tika atvērti tieši kuģošanas maršruti uz Fudzjaņas provincē esošo Sjaņmeņu pilsētu.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]