Ķīna

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Ķīnas Tautas Republika)
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par mūsdienu valsti. Par citām jēdziena Ķīna nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Ķīnas Tautas Republika
Ķīnas karogs Ķīnas ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Himna

Location of Ķīna
Territory claimed and controlled by People's Republic of China shown in dark green; territory claimed but not controlled by People's Republic of China shown in light green.
GalvaspilsētaPekina[a]
39°55′N 116°23′E / 39.917°N 116.383°E / 39.917; 116.383
Lielākā pilsēta Šanhaja[1][2]
Valsts valodas Standarta ķīniešu[3]
Reģionālās valodas
Oficiālā rakstības valoda Dzimtenes ķīniešu
Etniskās grupas  91,51% haņi,[4] 55 atzītas minoritātes
Demonīms Ķīnieši
Valdība Unitāra vienas partijas sociālistiska republika[b]
 -  Prezidents Sji Dzjiņpins[c]
 -  Premjers Li Kecjans
 -  Kongresa priekšsēdētājs Džans Dedzjans
 -  Konferences priekšsēdētājs Ju Dženšens
Likumdevējs Nacionālais Tautas kongress
Izveide
 -  Ķīnas apvienošana 221. gads p.m.ē. 
 -  Republikas izveide 1912. gada 1. janvāris 
 -  Ķīnas Tautas Republikas proklamēšana 1949. gada 1. oktobris 
Platība
 -  Kopā 9 706 961 km² [d](3./4.)
 -  Ūdens (%) 2,8
Iedzīvotāji
 -  iedzīvotāji 2017. gadā 1 409 517 397[5] (1.)
 -  2010. gada tautas skaitīšana 1 339 724 852[6] (1.)
 -  Blīvums 150/km² 
IKP (PPP) 2017. gada aprēķins
 -  Kopā $23,159 triljoni[7] 
 -  Uz iedzīvotāju $15 175[7] 
IKP (nominālais) 2017. gada aprēķins
 -  Kopā $12,014 triljoni[7] 
 -  Uz iedzīvotāju $8 643[7] 
Džini koef. (2012) 47,4 
HDI (2016) 0.738[8] (augsts) (90.)
Valūta Juaņs (¥) (CNY)
Laika josla Ķīnas standarta laiks (UTC+8)
Interneta domēns
Tālsarunu kods +86
1 ^ Oficiāli atzītās minoritātes
2 ^ Kopš 1980. gadiem vienkārša valsts politiskās struktūras aprakstīšana nav iespējama.[10][11] Pašlaik valsts vara pieder 7—9 Politbiroja pastāvīgās komitejas locekļiem, kurus vada komunistiskās partijas ģenerālsekretārs.[12]
3 ^ Sji Dzjiņpins pašlaik ir: Ķīnas Komunistiskās partijas līderis, Ķīnas prezidents, valsts un partijas Centrālās militārās komisijas priekšsēdētājs[13]
4 ^ Norādīts oficiālais Apvienoto Nāciju Organizācijas sniegtais skaitlis.[14] Te netiek iekļauts Trans-Karakoram josla (5800 km2), Aksai Chin (37 244 km2), kā arī citas strīdīgās teritorijas. Encyclopædia Britannica Ķīnas platība ir sniegta kā 9 572 900 km2.[15]

Ķīna (vienkāršotā ķīniešu: 中国, piņjiņs: Zhōngguó), oficiāli Ķīnas Tautas Republika (vienkāršotā ķīniešu: 中华人民共和国, piņjiņs: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó), ir sociālistiska valsts Austrumāzijā. Tā robežojas ar Mongoliju un Krievijas Federāciju ziemeļos, ar Ziemeļkoreju, Vjetnamu, Laosu, Mjanmu, Butānu, Nepālu dienvidos, ar Indiju, Pakistānu, Afganistānu, Tadžikistānu, Kirgizstānu un Kazahstānu rietumos. Ķīnu apskalo Austrumķīnas jūra un Dzeltenā jūra. Ķīnas kopējā platība ir 9 706 961 km² un tā ir trešā lielākā valsts pasaulē pēc platības. Ķīnas klimatu ietekmē tropu un subtropu klimats. Ķīna ir izteikta kalnu valsts, jo aptuveni 65% no platības aizņem kalnaini apvidi. Ar 1,357 miljardiem iedzīvotāju Ķīna ir lielākā valsts pasaulē pēc iedzīvotāju skaita.

ĶTR ir vienpartijas diktatūras valsts, kuru pārvalda Ķīnas Komunistiskā partija. Tā sastāv no 23 provincēm, pieciem autonomajiem reģioniem, četrām municipalitātēm un diviem īpašajiem administratīvajiem reģioniem (Honkongas un Makao). Galvaspilsēta ir Pekina, bet lielākā pilsēta ir Šanhaja. ĶTR ir ANO, Pasaules Tirdzniecības organizācijas, G-20 un citu organizāciju dalībvalsts. Ķīna ir ietekmīgs ekonomiskais spēks, kurai ir pasaulē otrā lielākā ekonomika pēc IKP un otrā lielākā ekonomika pēc pirktspējas paritātes. Tā ir arī lielākā valsts pasaulē pēc eksporta un importa. Ķīnai ir pasaulē lielākā armija un otrais lielākais militārais budžets.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Ķīnas vēsture

Ķīnas teritorija ir šūpulis vienai no vecākajām pasaules civilizācijām, kuras saknes ir gandrīz 6000 gadu tālā pagātnē.

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pats jēdziens "Ķīna" Eiropā ienācis, transformējoties no nomadu kidaņu tautas etnonīma, kura bija Ziemeļķīnā izveidojusi Liao impēriju laikā, kad sākās pirmie eiropiešu kontakti ar šo civilizāciju.

Sākotnēji tas bija Catai (angļu: Cathay), kā Ķīnas Juaņu impēriju savos pierakstos dēvēja ceļotājs Marko Polo. Dienvidķīnas Sunu impēriju, kuru Juaņu imperators Hubilai-hans vēl nebija iekarojis, Marko dēvēja par Manji (no ķīn. 蠻子 - "dienvidu barbari"), kā tas bija pieņemts Pekinas galmā. Ķīnas nosaukums ģeogrāfiskajos reģionos virzībā no austrumiem uz rietumiem mainās šādi: senmong. Kitad, mong. Хятад, uig. خىتاي, (Xitay), kaz. قىتاي (Қытай, Qıtay), tat. Qıtay, kr. Китай, vidusl. lat. Cataya, Kitai, it. Cina, port. Cataio, angl. Caina, China.

Paši ķīnieši savu valsti dēvē par Džunguo (piņj. Zhongguo, ķīn. 中國, vienk. ķīn. 中国, mand. Chung'kuo), kur zhōng (中) nozīmē "vidus" (pasaules vidus, pasaules centrs), bet guó (国, vai 國) nozīmē valsts, ko latviešu vēstures literatūrā pieņemts tulkot kā "Vidusvalsts" (angļu: Middle Kingdom, krievu: Срединная империя).

Valsts tapšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1911. gada 10. oktobrī tika gāzta Cjinu dinastija, Ķīnas impērijā uzvarēja siņhai revolūcija (t.s. Učanas sacelšanās). Francijā emigrācijā esošo opozicionāru kongresā tika proklamēta Ķīnas Republika. Valsts tika nodibināta 1912. gada 1. janvārī. Pie varas nāca gomiņdana partija (uzskatos līdzīga Eiropas sociāldemokrātiem) ar tās līderi Suņu Jatsenu priekšgalā. Taču valsts sadalījās militāro gubernatoru kontrolētos reģionos un līdz 1927. gadam valsti pārvaldīja t.s. Beijaņas valdība (kaujasspējīgāko vecās impērijas karaspēka daļu komandieru hunta), kuras līderis ģenerālis Juaņs Šikajs kļuva par Ķīnas Republikas prezidentu.

Pēc 1927. gada par dominējošo personību Ķīnā kļuva Čans Kaiši, kurš mēģināja nostiprināt centrālo varu un atjaunot Ķīnas vienotību, karojot gan pret reģionu militāristiem, gan pret Mao Dzeduna komunistu dumpiniekiem. Šajās cīņās viņam atbalstu sniedza arī PSRS, kas tikai pēc Otrā Pasaules kara izdarīja izvēli par labu Mao.

1931. gada septembrī Japānas Kvantunas armija iebruka Mandžūrijā un izveidoja tur marionešu valsti Mandžukuo. 1937. gadā sākās Otrais Ķīnas—Japānas karš, kad Japāna sāka iebrukumu Ķīnas centrālajos un piekrastes rajonos. Pēc Otrā Pasaules kara beigām, kad Japāna kapitulēja, ar jaunu spēku atsākās Ķīnas pilsoņu karš, kurā uzvaru guva komunisti un 1949. gada 1. oktobrī Pekinā tika pasludināta Ķīnas Tautas Republika. Par valsts vadītāju uz gandrīz 30 gadiem kļuva Mao Dzeduns.

Iekšpolitiskā attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Komunisti likvidēja kārtu atšķirības, dzimtbūšanu, nacionalizēja rūpniecības uzņēmumus, veica zemes reformu laukos un uzsāka lauksaimniecības kolektivizāciju.

1950. gadu beigās tika īstenots uz lauku komūnām balstīts neveiksmīgs ekonomisks eksperiments - Lielais lēciens uz priekšu, kura rezultātā ievērojami pasliktinājās valsts ekonomiskā situācija. Tā rezultātā gāja bojā apmēram 30 miljoni cilvēku. 1959. gadā, atzīstot savas kļūdas, Mao Dzeduns atkāpās no valsts vadītāja amata, bet palika ĶKP vadītāja amatā.

1950. gada oktobrī, kad amerikāņu karaspēks jau pietuvojās Ķīnas robežai ar Ziemeļkoreju, Ķīna iesaistījās Korejas karā, lai nepieļautu Ziemeļkorejas okupāciju un likvidāciju (juridiski to attaisnoja arī ASV nostāšanās Ķīnas pilsoņu karā gimiņdaniešu pusē un Ķīnas piekrastes pilsētu bombardēšana).

1960. gadu beigās ievērojami pasliktinājās Ķīnas un PSRS attiecības, savukārt 1972. gadā, pēc Ričarda Niksona vizītes Pekinā, tika nodibinātas diplomātiskās attiecības ar ASV un gada beigās Ķīna tika uzņemta ANO.

Pēc Mao nāves 1976. gadā par ĶKP vadītāju kļuva Hua Gofens. Kultūras revolūcijas notikumos un valsts varas uzurpēšanā tika apsūdzēta un tiesāta "Četru grupa". Varu valstī pamazām pārņēma Dens Sjaopins, lai gan viņš nekļuva par valsts vai ĶKP vadītāju. Sākās ekonomiskas reformas, kuru rezultātā Ķīnā daļēji tika ieviesta valsts kontrolēta tirgus ekonomika un sākās valsts saimnieciskais uzplaukums.

1989. gada vasarā Pekinā notika studentu protesta demonstrācijas Tjanmeņas laukumā, kurās tika pieprasīti demokrātiski pārveidojumi un runas brīvība. 4. jūnijā laukumā tika ievesta armija un atklāta uguns uz demonstrantiem, nogalinot vairākus simtus cilvēku.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnas teritorija aizņem 9 706 961 km². Tā pēc platības ir trešā lielākā valsts pasaulē un pēc izmēra tā ir ļoti līdzīga ASV. Tās krasta līnijas robeža kopā ir aptuveni 18 000 kilometrus gara. Okeāna piekrastes zonā atrodas vairāk nekā 5000 salas, no kurām lielākās ir Taivāna un Hainaņas sala. Ķīnas augstākais punkts ir Everests, kas ir arī augstākais punkts pasaulē. Everesta kopējais augstums ir 8848 metri virs jūras līmeņa un tas atrodas Himalaju kalnos uz robežas ar Nepālu. Zemākais punkts Ķīnā ir Turpanas ieplaka, kas atrodas 154 metrus zem jūras līmeņa.

Ķīnas teritorijai ir izteikts slīpums austrumu virzienā, kas atspoguļojas, kad daudzas no valsts upēm plūst no tās vidienes kalnainajiem apvidiem uz austrumu līdzenumiem. Ķīnas nevienādais teritorijas reljefs sevī ietver kalnu grēdas, nogāzes, augstkalnu rajonus, prērijas un ieplakas. Aptuveni 65% no kopējās valsts teritorijas aizņem augstkalnes un kalnaini apvidi.

Pa Ķīnas teritoriju plūst daudz upju, un to kopējais garums sasniedz vairāk kā 220 000 kilometru. No tām garākās ir Jandzi un Huanhe. Ķīnas lielākais saldūdens ezers ir Pojanhu.

Ķīnas teritorija bagāta ar akmeņoglēm, kas pārsvarā atrodamas valsts ziemeļaustrumu daļā. Valsts dienvidu un ziemeļu daļā ir atrodama polimetālu rūda. Kalnos, pie Tjandziņas pilsētas un Huanhes upes baseinā ir atrodama arī nafta. Huanhes upes baseinā ir arī zelts, bet Ķīnas piekrastēs ir atrodama dzelzs, alvas un alumīnija rūda.

Administratīvais iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnā ir vairāki autonomie rajoni ar vietējās pašpārvaldes tiesībām. Iekšējās Mongolijas autonomais rajons ziemeļos, Džuanu autonomais rajons dienvidos un Siņdzjanas Uiguru autonomais rajons ziemeļrietumos ir trīs lielākie autonomie rajoni. Pēdējos gados uiguru autonomajā apgabalā ir notikuši vairāki terora akti.[16]

Visplašāk pasaulē zināmais Ķīnas autonomais apgabals ir Tibeta valsts dienvidrietumu daļā. No kaimiņu teritorijām to nošķir milzu kalnu grēdas. No 2 - 3 miljoniem iedzīvotāju 90% ir etniskie tibetieši, tibetiešiem ir attīstījies savs budisma paveids, ko viņi kopj un veido nacionālā un garīgā vadoņa Dalailamas vadībā. Savas pastāvēšanas laikā Tibeta periodiski ir bijusi neatkarīga valsts, gan teritorija Ķīnas pakļautībā. 1950. — 1951. gadā Ķīna iebruka Tibetā, un kopš tā laika tiek īstenota Tibetas iedzīvotāju reliģiska vajāšana.

Ķīnas dienvidu piekrastē atrodas Honkonga un Makao, kuras Ķīna atguva 1990. gadu beigās. Tām ir noteikts speciālā autonomā reģiona statuss, kas pieļauj zināmu pašnoteikšanos modeli "viena valsts, divas sistēmas" ietvaros.

Klimats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnai raksturīgs kontinentālais klimats. Tā atrodas piecdesmitajos platuma grādos. Valsts dienvidu daļa atrodas tropu un subtropu joslās, bet ziemeļu daļa aukstajās klimata zonās. Ziemeļu daļas Heilongjiang provincē ir ļoti garas ziemas, taču nav vasaru, turpretī Haiņaņas salā ir garas vasaras, bet nav ziemu. Huanhe upes ielejā ir atšķirīgas gadalaiku maiņas, taču Huanhes upes ieplakas dienvidu daļā pavasaris ir visu gadu. Ķīnas tundras zonas atrodas Tibetā, kurā zema temperatūra ir visos četros gadalaikos.

Armija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnas Tautas Republikai ir vislielākā armija pasaulē, kuru pēc 2008. gada datiem veido aptuveni 2,34 miljoni karavīru. Ķīnai ir arī otrais lielākais militārais budžets pasaulē aiz ASV.

Demogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīna ir visapdzīvotākā valsts pasaulē ar 1,3 miljardiem iedzīvotāju, kas veido aptuveni 22% no visas pasaules iedzīvotāju kopējā skaita. Apdzīvotības blīvums Ķīnā ir aptuveni 145 cilvēki uz kvadrātkilometru, un pēc šī rādītāja Ķīna ir astoņdesmit trešā lielākā valsts pasaulē.

Populācija visā valstī ir nevienmērīgi sadalīta. Blīvi apdzīvotajā austrumu krastā apdzīvotības blīvums sasniedz 400 cilvēku uz kvadrātkilometra, centrālajos valsts reģionos apdzīvotības blīvums ir aptuveni 200 cilvēku uz kvadrātkilometra, un reti apdzīvotajos reģionos apdzīvotības blīvums ir mazāks kā 10 cilvēku uz kvadrātkilometra. Aptuveni 30,4% no valsts iedzīvotājiem dzīvo pilsētās un ciematos, bet lauku teritorijās dzīvo aptuveni 69,6% no visiem iedzīvotājiem. Valstī ir aptuveni 50,8% vīriešu un 49,2% sieviešu. Jaunieši līdz 14 gadiem veido 25,7% no populācijas, 67,6% no iedzīvotājiem 15 līdz 64 gadus veci, bet tikai 6,7% no iedzīvotājiem ir vecāki par 65 gadiem.

Atteikšanās no stingras centralizētas pārraudzības rada dažādu nozaru, reģionu, iedzīvotāju sociālo slāņu nevienlīdzības problēmas, kā arī to sabalansēšanas grūtības. Iezīmējas visai lielas atšķirības starp bagātajām provincēm, kurās ir labāki klimatiskie apstākļi un augstāka lauksaimniecības zemes kvalitāte (pārsvarā tās ir piejūras dienvidu provinces), un nabadzīgajām ziemeļu provincēm. Pieaug starpība starp turīgo un nabadzīgo iedzīvotāju ienākumiem, kas ne visai atbilst reformu aizsācēja Dena Sjaopina cerībām, ka bagātu cilvēku parādīšanās sekmēs arī nabadzīgo dzīves līmeņa uzlabošanos. Efektīvāka ražošana lauksaimniecībā novedusi pie "lieko" cilvēku parādīšanās, kas, nespēdami nopelnīt iztiku lauksaimniecībā un meklēdami vieglāku dzīvi, miljoniem pārceļas uz pilsētām, kur palielina bezdarbnieku un klaidoņu skaitu. Masu migrācija rada grūtības pilsētu dzīves organizēšanā, palielina komunikāciju un infrastruktūras pārslodzes.

Pieaugot reģionu ekonomiskajai neatkarībai, arvien stiprāk izpaužas provinču separātisms un etniskās problēmas. Turīgās provinces pretojas valsts centrālās varas diktātam, nevēloties vairs dotēt nabadzīgās provinces, kurās pieaug sociālā spriedze un etniskie konflikti mongoļu, uiguru, tibetiešu apdzīvotajos reģionos. Taču kopumā valstī, kuru apdzīvo 56 tautas, lieli etniskie konflikti nav vērojami.

Garīgajā sfērā tiek kultivēta vienprātība. Ar pilsoņu indoktrinēšanu valsts un partijas interešu garā nodarbojas gan valsts iestādes, gan masu informācijas līdzekļi, gan milzīgs ierēdņu (gaņbu) aparāts, kas funkcionē visos līmeņos varas iestādēs un valsts uzņēmumos. Oficiālajos izdevumos tiek propagandēti "pareizie" cilvēki, "Ķīnas lepnums", kuriem jācenšas līdzināties.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Valstī pastāv vispārpieņemtā izglītības sistēma, kas iedalīta mācībās pamatskolā (9 gadi), vidusskolā (3 gadi) un augstskolā.

Iestājoties skolā, skolēns kārto attīstības testu, atkarībā no tā rezultātiem viņu iedala neperspektīvajos (1. stāvs), vidusmēra (2. stāvs) vai talantīgajos (3. stāvs), lai mācīties mazāk spējīgie netraucētu mācīties perspektīvākiem bērniem. Programmas šīm plūsmām vienādas, taču prasības pēc rezultātu kvalitātes atšķiras. Pamatskolā un vidusskolā mācības sākas 6:00 no rīta un turpinās līdz 12:00, kad ir divarpus stundu ilgs pusdienlaiks. Pēc tam mācības turpinās līdz 22:00 vakarā. Mācības notiek sešas dienas nedēļā. Skolēni dzīvo kopmītnēs blakus skolai, istabiņā mitinās 8-10 bērni. Skolas teritoriju atstāt var tikai sestdienā pēc stundām, bet skolas teritorijā jāatgriežas svētdien plkst. 16:00.

Lielākās pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc 2017. gada datiem lielākās Ķīnas pilsētas pēc iedzīvotāju skaita bija Šanhaja, Pekina un Guaņdžou.

Vieta Pilsēta Tips/atrašanās vieta Iedzīvotāji
(2016.gadā)
miljoni
Blīvums
(2016.gadā)
uz km²

Municipalitātes ierobežojumi
(2016.gadā)
Reģions
miljoni blīvums (/km²)
1 Šanhaja municipalitāte 17.150 34,700 24.15 2,640 Austrumi
2 Pekina municipalitāte 14.241 29,800 15.82 822 Ziemeļi
3 Honkonga īpašs administratīvs rajons 7.112 76,200 7.37 6,294 Dienvidu centrālā
4 Tjaņdziņa municipalitāte 5.095 10,500 15.46 803 Ziemeļi
5 Uhaņa Hubejas province 5.689 12,950 10.61 947 Dienvidu centrālā
6 Guaņdžou Guandunas province 12.401 11,600 14.04 1,337 Dienvidu centrālā
7 Šeņjana Liaoninas province 3.981 9,250 7.20 557 Ziemeļaustrumi
8 Čuncjina municipalitāte 3.934 23,500 26.11 378 Dienvidrietumi
9 Naņdzjina Dzjansu province 2.822 13,250 6.40 970 Austrumi
10 Harbina Heilundzjanas province 2.672 11,350 9.35 174 Ziemeļaustrumi

Tautsaimniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šanhaja
Vēja turbīnas Siņjaņā

ĶTR ekonomiskā politika balstās uz stingru ekonomikas procesu vadīšanu no valsts varas puses. Valsts vara nosaka makro un mikroekonomikas attīstības plānus un cenšas vispusīgi kontrolēt to izpildi. Tomēr pēdējās desmitgadēs atsevišķās nozarēs valsts varas iejaukšanās ir ievērojami samazinājusies. Tas izpaužas dažādi: gan kā valsts finansējuma samazināšana, gan kā daļēja ekonomisko tiesību nodošana uzņēmumu vai reģionu administrācijai, gan kā privātuzņēmumu ieviešana. Piemēram, 1990. gadā valstij piederošie uzņēmumi lauksaimniecībā veidoja 77,6%, bet 1995. gadā to īpatsvars bija samazinājies līdz 42,8%.[17] Ar ekonomiskiem līdzekļiem - cenas, nodokļi, kredīti, peļņa, alga u.tml., - valsts vara panāk, ka visai atšķirīgos režīmos funkcionējošie saimniecības sektori ir pakļauti vienotai plānveida vadībai. Sākot ar 1996. gadu tika īstenots devītais piecgadu plāns, bet reizē ar to jau tika sākts izstrādāt saimniekošanas stratēģiju līdz 2010. gadam, savukārt 2001. gadā, uzsākot desmito piecgadu plānu, tika uzsākts darbs pie valsts stratēģijas līdz 2020. gadam.

Dziņši šoseja Hebejā

Kopš 1997. gada tiek īstenota stratēģija ar devīzi "Netvert abām rokām", kas nozīmē, ka, risinot kādu vienu svarīgu uzdevumu, nedrīkst aizmirst, kā tas korelēsies ar citām lietām. Piemēram, ka ekonomiskā attīstība nedrīkst sākt bremzēt kultūras dzīvi, samniecībā paralēli lielajiem uzņēmumiem jāattīsta arī mazos, lokālos uzņēmumus, atbalstot privātās uzņēmējdarbības vidi, nedrīkst atstāt novārtā valsts uzņēmumu attīstību u.tml. Ienākot ārzemju kapitālam, valsts vara saglabā kontroli pār uzņēmumiem, paturot valstij 60% uzņēmuma, 55% no visā valstī realizētās uzņēmuma produkcijas un 60% no peļņas.[17]

Par spīti ievērojamajai urbanizācijai (būvniecība ir viena no nozarēm, kas ĶTR attīstās visstraujāk), tā tomēr ir agrāra valsts, kurā 85% iedzīvotāju ir zemnieki. Lauksaimniecībai derīgās zemes platība ir visai ierobežota - 69% valsts teritorijas aizņem kalnu rajoni, - pastāvīgā aramzemes trūkuma dēļ, izmantojot dambjus, tiek uzartas pat ezeru gultnes.

Enerģētika un transports ir ĶTR ekonomikas kritiskās jomas. Kaut arī elektroenerģijas ražošana attīstās strauji, tā atpaliek no rūpniecības vajadzībām. Rūpniecības objektu darbība nereti apstājas elektroenerģijas trūkuma dēļ (it īpaši austrumu un ziemeļaustrumu reģionos). Galvenais elektroenerģijas ieguves avots ir ogles (tas neatrisina visas problēmas, turklāt piesārņo vidi). Ziemeļrietumu rajonos vietējās vajadzības pēc elektroenerģijas tiek apmierinātas par 25%, tāpēc daudzas rūpnīcas strādā 3—4 dienas nedēļā. Tā visa dēļ par turpmāko prioritāti šajā jomā pasludināta hidroelektrostaciju celtniecība.[18]

Transporta problēmas ir vienas no nopietnākajām ĶTR ekonomikā. Daudzas dzelzceļa līnijas vēl joprojām nav elektrificētas. Dzelzceļa līniju nepietiekamā skaita un mazo caurlaides spēju dēļ pasažieru un kravu plūsma koncentrējas dažās centrālajās maģistrālēs, kur bieži rodas sastrēgumi (centrālajos mezglos kravu caurlaide ir 60-70% no nepieciešamā). Bez ultramoderniem transporta veidiem valstī joprojām izmanto arī daudz primitīvākus transporta veidus: no koka vai dzelzsbetona gatavotus upju kuģīšus, pajūgus, rokām stumjamos divričus un nastu nesējus dzīvniekus.

Kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī: Piņjiņa tabula

1960. gadu otrajā pusē notika tā sauktā Kultūras revolūcija, kuras laikā Mao Dzeduna piekritēji ar organizētas studējošās jaunatnes kustības (Sarkanie gvardi) palīdzību represēja lielu daļu vecās inteliģences, sabiedrisko un valsts darbinieku, apsūdzot tos kontrevulucionārā darbībā un noskaņojumā. Kā arhaiski un nevienam nevajadzīgi tika iznīcināti vēstures pieminekļi, bibliotēkas, daoistu un budistu klosteri utt.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Chan, Kam Wing (2007). "Misconceptions and Complexities in the Study of China's Cities: Definitions, Statistics, and Implications". Eurasian Geography and Economics 48 (4): 383–412. doi:10.2747/1538-7216.48.4.383. Atjaunināts: 7 August 2011. p. 395
 2. "What are China's largest and richest cities?" Archived 2013. gada 23. septembrī, Wayback Machine vietnē. University of Southern California US-China Institute. 2007. Retrieved 15 January 2012.
 3. «Law of the People's Republic of China on the Standard Spoken and Written Chinese Language (Order of the Prezidents No.37)». gov.cn. Skatīts: 2010. gada 27. aprīlis. For purposes of this Law, the standard spoken and written Chinese language means Putonghua (a common speech with pronunciation based on the Beijing dialect) and the standardized Chinese characters.
 4. «China's Total Population and Structural Changes in 2011». Stats.gov.cn. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012. gada 29. novembrī. Skatīts: 2012. gada 14. augusts.
 5. «China Population». worldometers. Skatīts: 2018. gada 16. jūnijs.
 6. «Communiqué of the National Bureau of Statistics of People's Republic of China on Major Figures of the 2010 Population Census». Stats.gov.cn. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 8. novembrī. Skatīts: 2011. gada 1. novembris.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 «World Economic Outlook Database: China». International Monetary Fund. April 2018. Skatīts: 2018. gada 16. jūnijs.
 8. «Human Development Report 2016: Human Development for Everyone». United Nations Development Programme. Skatīts: 2018. gada 16. jūnijs.
 9. «ICANN Board Meeting Minutes». ICANN. Skatīts: 2010. gada 25. jūnijs.
 10. Boum, Aomar (1999). Journal of Political Ecology: Case Studies in History and Society. Retrieved 5 May 2007.
 11. «China». Encyclopædia Britannica. Skatīts: 2010. gada 15. marts. Form of government: single-party people's republic with one legislative house
 12. "New Politburo Standing Committee decided: Mingjing News" Archived 2013. gada 15. janvārī, Wayback Machine vietnē.. Want China Times. 18 October 2012. Retrieved 2 January 2013.
 13. "New man at helm: Xi Jinping elected to lead China" Archived 2012. gada 16. novembrī, Wayback Machine vietnē.. RT.com. 15 November 2012. Retrieved 2 January 2013.
 14. «Demographic Yearbook—Table 3: Population by sex, rate of population increase, surface area and density». UN Statistics. Skatīts: 2010-01-31.
 15. «China». Encyclopaedia Britannica. Skatīts: 2012. gada 16. novembris.
 16. China: Uighurs blamed as 18 die in Xinjiang attack, says report
 17. 17,0 17,1 Li Dzjaņgo. Šidzjidži dzjaode džungo dzjindzji. // Dzjiņši džungo. - Beidzjin, 1996. N°6, 11. lpp.
 18. Проблемы планового управления в Китае. - Прогресс: Москва, 1989, С. 483.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]