Edvards Liedskalniņš

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Edvards Liedskalniņš
Dzimis 1887. gada 10. augustā
Stāmerienas pagasts, Vidzemes guberņa
(tagad Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1951. gada 7. decembrī (64 gadu vecumā)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Maiami, Florida, ASV
Tautība Latvietis
Nozares Tēlniecība

Edvards Liedskalniņš (dzimis 1887. gada 10. augustā Stāmerienas pagastā, miris 1951. gada 7. decembrī vai pēc citiem avotiem 1. decembrī[1] Maiami, ASV) bija latviešu tēlnieks amatieris, kurš vienatnē un slepenībā izveidoja Koraļļu pili Floridā, ASV. Edvards Liedskalniņš kļuva slavens arī ar savu mistisko teoriju par magnētismu.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Koraļļu pils

Par Edvarda Liedskalniņa bērnību nav saglabājies daudz datu. Zināms, ka viņš audzis nabadzīgā ģimenē un pabeidzis skolā četras klases. Tā kā Edvards bērnībā bija slimīgs zēns, viņš daudz laika pavadījis, lasot grāmatas. Jaunībā Edvards Liedskalniņš ir piedalījies 1905. gada revolūcijā. 26 gadu vecumā Liedskalniņš saderinājies ar Hermīni Lūsi, taču īsi pirms kāzām līgava viņu atstājusi. 1912. gadā, iespējams nelegāli, Liedskalniņš ieradās Amerikā. Strādājot kokrūpniecībā, viņš dzīvoja dažādās vietās Kanādā un ASV (Vašingtonas štatā, Oregonā, Kalifornijā, Teksasā, līdz 1919. gadā apmetās Floridā).[2]

Apmēram no 1920. līdz 1940. gadam Liedskalniņš cēla Koraļļu pili Floridasitijā kā veltījumu dzimtenē palikušajai līgavai. Pats Liedskaniņš sauca līgavu par Mīļoto Sešpadsmitgadnieci (Sweet Sixteen), bet amerikāņiem līgavas vārds bija Agnese Scuffs. Koraļļu pils vienmēr tika celta nakts laikā, māksliniekam visus darbus veicot vienatnē. Viņš izmantoja vienkāršas pašdarinātas sviras un vinčas. No 1937. līdz 1939. gadam Liedskalniņš pārveda akmeņus uz jaunu vietu 16 km attālumā, netālu no Houmstedas. Koraļļu pils būvniecības laikā Edvards Liedskalniņš vienatnē spēja pārvietot akmeņus, kas kopumā svēra vairāk kā 1100 tonnas. Neko tuvāk nepaskaidrojot, tēlnieks apgalvoja, ka viņš ir atklājis piramīdu celtniecības paņēmienus.[3] Arī mūsdienās neviens nav spējis izskaidrot, kā Edvards Liedskalniņš vienatnē spēja pacelt milzīgos akmens bluķus.[4] Daži cilvēki uzskata, ka Liedskalniņš vienkārši ir bijis ģeniāls konstruktors un inženieris, bet citi uzskata, ka tēlnieks spējis atklāt un izmantot kādu antigravitātes spēku, kas ļāva viņam pacelt un pārvietot akmeņus līdzīgi kā burvim.[5] Liedskalniņš sarakstījis arī publicistiskas brošūras angļu valodā "Minerālu, augu un dzīvnieku dzīve", "Magnētiskā straume" (par magnētismu) un "Grāmata katrā mājā" (par dzīves uzskatiem). Edvards Liedskalniņš mira 1951. gada 7. decembrī no nieru slimības. Pēc viņa nāves Koraļļu pils kļuva par tūrisma objektu un 1984. gadā tika iekļauta ASV Nacionālajā vēsturisko vietu reģistrā.

Atmiņa[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Billija Aidola dziesmа Sweet Sixteen ir veltīta Edvarda Liedskalniņa personīgai traģēdijai un paveiktajam brīnumam. Pēc Liedskalniņa nāves Koraļļu pils kļuva par tūrisma objektu un 1984. gadā tika iekļauta ASV Nacionālajā vēsturisko vietu reģistrā[6].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]