Formozas melnais lācis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Formozas melnais lācis
Ursus thibetanus formosanus
(Swinhoe, 1864)
Formozas melnais lācis
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Plēsēji (Carnivora)
Dzimta Lāču dzimta (Ursidae)
Ģints Lāči (Ursus)
Suga Āzijas melnais lācis (Ursus thibetanus)
Pasuga Formozas melnais lācis (Ursus thibetanus formosanus)
Sinonīmi
  • Selenarctos thibetanus formosanus
Izplatība
LocationTaiwan.png
Formozas melnais lācis Vikikrātuvē

Formozas melnais lācis (Ursus thibetanus formosanus) ir lāču dzimtas (Ursidae) lāči ģints (Ursus) Āzijas melno lāču (Ursus thibetanus) pasuga. To mēdz saukt arī par baltkakla lāci vai suņu lāci, jo mēdz izdot skaņas, kas atgādina suņa rejas[1].

Formozas melnais lācis dzīvo tikai Taivānā un ir lielākais Taivānas dzīvnieks, kā arī tas ir vienīgais lāču dzimtas dzīvnieks šajā salā. To var sastapt Taivānas kalnu mežos starp 1000 un 3500 metriem virs jūras līmeņa. Lai gan Formozas melnais lācis ir aizsargāts ar likumu kopš 1989. gada, tomēr malumednieki turpina medīt lāčus un to skaits turpina samazināties[1].

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Formozas melnais lācis ir viens no mazākajiem Āzijas melnajiem lāčiem, tā ķermeņa garums ir apmēram 130 - 160 cm, svars 95 - 120 kg, maksimālais iespējamais svars 200 kg, mātītes ir mazākas par tēviņiem. Tā kažoks ir melns ziemā, bet tumši brūns vasarā, uz krūtīm tam ir "V" veida balta zīme, purns garš un gaišāks par pārējo apspalvojumu, ar pelēku pazodi[2].

Formozas melnais lācis kā visi Āzijas melnie lāči ir visēdājs, bet galvenokārt tas barojas ar koku lapām, pumpuriem, augļiem, saknēm, kukaiņiem un nelieliem dzīvniekiem, kā arī tie ēd maitu. Baroties tie dodas nakts laikā, dienu pavadot gulšņājot kādā kokā vai alā[1].

Formozas melnie lāči ir izteikti vientuļnieki, izņemot riesta un mazuļu audzināšanas laiku. Tie ir arī ļoti teritoriāli lāči, kas savu teritoriju iezīmē ar urīnu un ieskrāpētām zīmēm koku stumbros. Ziemas laikā Formozas lāči neguļ ziemas miegu, bet dodas no kalniem lejup uz vietām, kur ir siltāks un kur ir vairāk barības. Riesta laiks ir ziemā, un pēc 8 mēnešiem parasti piedzimst 1-3 mazuļi, kas paliek kopā ar māti divus gadus. Dzīves ilgums ir 25 - 30 gadi[1].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]