Gangas gaviāls

Vikipēdijas lapa
Gangas gaviāls
Gavialis gangeticus
Gangas gaviāls
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseRāpuļi (Reptilia)
KārtaKrokodili (Crocodilia)
DzimtaGaviālu dzimta (Gavialidae)
ĢintsGaviāli (Gavialis)
SugaGangas gaviāls (G. gangeticus)
Izplatība
Gavialis gangeticus Distribution.png
Gangas gaviāls Vikikrātuvē

Gangas gaviāls (latīņu: Gavialis gangeticus) ir vienīgais saglabājies gaviālu ģints un gaviālu dzimtas pārstāvis. Tas ir krokodilveidīgs rāpulis ar gariem, šauriem žokļiem.

Apdzīvo Indijas, Pakistānas, Bangladešas un Mjanmas rajonus.

Gangas gaviālam ir 102 zobu: 54 zobu augšžoklī, 48 apakšžoklī. Gaviāla purns izskatās trausls, tomēr tas ir bruņots ar asiem zobiem. Gaviāls saķer zivi ar sānisku galvas vēzienu, tad paver muti tā, lai varētu zivi norīt ar galvu pa priekšu. Gaviālu pamatbarība ir zivis, bet tie mēdz ēst bezmugurkaulniekus, abiniekus, zīdītāju mazuļus un ūdensputnus.

Gangas gaviāli ir izzūdoša suga. Cilvēki nogalināja tūkstošiem gaviālu, lai no viņu ādas pagatavotu somas. Nākamais trieciens šai sugai bija dambju celtniecība - tika iznīcināti daudzi šo dzīvnieku slēpņi. 1975. gadā tika saskaitīti mazāk nekā 700 Gangas gaviālu. Indijas valdība toreiz sāka audzēšanas programmas - tika meklētas gavialu ligzdas un olas pārnestas uz audzēšanas stacijām. Mazuļi, kas izšķīlās nebrīvē, tika uzraudzīti un bija pasargāti no ienaidniekiem. Kad gaviālu mazuļi sasniedza 1,20 metru garumu, tie tika palaisti brīvībā, jo spēja parūpēties par sevi paši.