Pāriet uz saturu

Guansji Džuanu autonomais reģions

Vikipēdijas lapa
Guansji Džuanu autonomais reģions
广西壮族自治区
Gvangjsih Bouxcuengh Swcigih
—  Ķīnas autonomais reģions  —
Guansji Džuanu autonomā reģiona atrašanās vieta ĶīnāGuansji Džuanu autonomā reģiona atrašanās vieta Ķīnā
Pārvaldes centrs Naņnina
Valsts Karogs: Ķīna Ķīna
Platība 
 - Kopējā 236 700 km²
Iedzīvotāji (2010. gadā)
 - Kopā 46 026 629
 - Blīvums 194,5/km²
Laika josla UTC (UTC+8)
Mājaslapa: www.gxzf.gov.cn
Guansji Džuanu autonomais reģions Vikikrātuvē

Guansji Džuanu autonomais reģions (ķīniešu: 广西壮族自治区, piņjiņs: Guǎngxī Zhuàngzú Zìzhìqū; džuanu: Gvangjsih Bouxcuengh Swcigih) ir viens no Ķīnas 5 autonomajiem reģioniem.

Province atrodas starp Ķīnas dienvidos. Robežojas ar Vjetnamu un četrām Ķīnas provincēm: Juņnaņu, Guidžou, Hunaņu un Guandunu. Dienvidos to apskalo Dienvidķīnas jūras Bakbo līcis. Autonomā reģiona administratīvais centrs un lielākā pilsēta ir Naņnina. Citas nozīmīgas pilsētas ir Lijučaņa, Beihai un Guijana.

2010. gadā Guansji dzīvoja 46,03 miljoni iedzīvotāju, no kuriem 62% ir haņi, 32% — džuani, 3% — jao un 1% — miao.

Lai gan vēsturiski tas bija viens no mazāk attīstītajiem reģioniem Ķīnā, pēdējās desmitgadēs Guansji ir piedzīvojis ievērojamu ekonomisko izaugsmi, pateicoties valdības ieguldījumiem, tirdzniecībai ar Dienvidaustrumāziju un tūrisma attīstībai. Guansji ir viens no Ķīnas galvenajiem lauksaimniecības reģioniem, pateicoties tropiskajam un subtropiskajam klimatam, kas ļauj audzēt dažādus produktus. Galvenie lauksaimniecības produkti ir rīsi, cukurniedres (nodrošinot apmēram 60% no valsts kopējās ražas), augļi (īpaši mango, ličiji, banāni un citrusaugļi), tējas lapas un tabaka.

Reģions ir viens no lielākajiem boksīta, mangāna, alvas un cinka ieguves centriem Ķīnā. Automobiļu un mašīnbūves rūpniecība pēdējos gados ir attīstījusies Naņninā un Lijučānā.

Līdzīgi kā citās Ķīnas provincēs, Guansji piedzīvo plašu lauku iedzīvotāju migrāciju uz pilsētām, kas ir saistīta ar ekonomisko attīstību un urbanizāciju. Liels skaits Guansji iedzīvotāju, īpaši no lauku reģioniem, dodas strādāt uz Guandunu, Šanhaju un Pekinu, kur ir vairāk darba iespēju rūpniecībā, celtniecībā un pakalpojumu sektorā. Sakarā ar ģeogrāfisko tuvumu un vēsturiskajām saitēm daudzi vjetnamieši ir pārcēlušies uz Guansji.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]