Gudra cilvēka nelaime

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
"Gudra cilvēka nelaime"
Autors Aleksandrs Gribojedovs
Oriģinālais nosaukums Горе от ума
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Valoda krievu
Žanrs luga
Izdota 1825

"Gudra cilvēka nelaime" (krievu: Горе от ума) ir Krievijas rakstnieka Aleksandra Gribojedova dzejās sarakstīta luga, kura tika publicēta 1825. gadā. Luga ir satīra par Maskavas aristokrātiju 19. gadsimta pirmajā pusē.[1]

Luga ir uzvesta arī Latvijas teātros.

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzmanību! Turpmākajā tekstā var tikt atklātas nozīmīgas detaļas par grāmatas saturu!

Jaunais cilvēks vārdā Aleksandrs Čackis atgriežas no ārzemēm pie savas mīļotās Sofijas Famusovas. Aleksandrs un Sofija draudzējas kopš bērnības un mīlēja viens otru, bet pēc Čacka aizbraukšanas Sofija viņu izmīlēja. Sofiju aizvainoja tas, ka Aleksandrs negaidīti aizbrauca un viņa ir iemīlējusies sava tēva sekretārā Aleksejā Molčaļinā. Pēc satikšanās ar Sofiju, Aleksandram līkas, ka viņai ir kads cits, taču noliedz, ka tas varētu būt Molčaļins.

Vakarā Čackis dodas pie Sofijas tēva Pāvela Famusova lai pastāstīt par savu ceļojumu un uzdot jautajumus par Sofiju. Vēlāk viņiem pievienojas Pāvela draugs pulkvedis Aszobs (Скалозуб). Viņu starpā notiek strīds par dzīves uzskatiem. Pēkšņi istabā ieskrien Sofija, kliedzot, ka Molčaļins ir nokritis no zirga. Čackim ienāk galvā, ka tieši Molčaļins ir Sofijas izredzētais, taču pēc sarunas ar Sofiju, Aleksandrs secina ka tā nav.

Famusovs rīko balli, uz kuro tiek aicināta visa Maskavas inteliģence. Ballē Sofija izplata baumas, ka Čackis ir nojūdzies.

Vēlāk Molčaļins atzīstas Sofijas istabenei Ļizai, ka viņš nemīl Sofiju. Patiesībā viņš mīl tikai Ļizu. Šo sarunu dzird gan Čackis, gan Sofija. Uzzinot patiesību Sofija patriec Molčaļinu no sava tēva nama. Čackis ir sapratīs, ka bijis akls attieciecībā pret Sofiju un izsmejot gan viņu, gan viņas tēvu, gan tēva domubiedrus pamet Maskavu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Virtuālā izstāde „Miniatūrgrāmatas”: Gudra cilvēka nelaime». lcb.lv. Skatīts: 2018. gada 7. septembrī.