Iežmaugtais pameldrs

Vikipēdijas lapa
Iežmaugtais pameldrs
Eleocharis mamillata (H.Lindb.)
Iežmaugtais pameldrs
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseViendīgļlapji (Liliopsida)
RindaGraudzāļu rinda (Poales)
DzimtaGrīšļu dzimta (Cyperaceae)
ĢintsPameldri (Eleocharis)
SugaIežmaugtais pameldrs (Eleocharis mamillata)
Iežmaugtais pameldrs Vikikrātuvē

Iežmaugtais pameldrs (latīņu: Eleocharis mamillata) ir mainīga izskata grīšļu dzimtas suga, kuras ietvaros nodala zemākus taksonus. Savvaļā tā ir sastopama Eirāzijā. Latvijā retumis gandrīz visā teritorijā, tomēr pārsvarā Austrumlatvijā, pārpurvotās ezeru piekrastēs un seklūdeņos, purvu apmalēs un grāvjos.

Daži autori iežmaugto pameldru aplūko kā purva pameldra (Eleocharis palustris) pasugu.[1]

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iežmaugtais pameldrs ir daudzgadīgs, 15—50 cm garš lakstaugs. Augam ir apaļš stublājs un ložņājošs saknenis. Stublājs ir diezgan resns un drukns, bez lapām; ir tikai lapu makstis pie pamata. Vārpiņa stublāja galā ir iegareni olveidīga, tā ir 0,8—1,5 cm gara, no stublāja nodalīta ar acīm redzamu iežmaugu. Vārpiņā visbiežāk ir 15—20 ziedi. Apakšējā vārpiņas plēksne apņem apmēram pusi no vārpiņas pamata. Zieda plēksne ir olveidīga, tumšbrūna, ar zaļganu svītru vidū. Apziedņa matiņi skaitā ir 5—6 (dažreiz līdz 8), tie ir garāki nekā auglis. Irbuļa palieka plati koniska, platāka nekā gara. Auglis ir dzeltenbrūns riekstiņš. Zied jūnija beigās un jūlijā.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «iežmaugtais pameldrs - Eleocharis mamillata H.Lindb. - Augi - Latvijas daba». www.latvijasdaba.lv. Skatīts: 2022-05-16.