Interneta portāls

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Interneta portāls ir vietne Vispasaules tīmeklī, kas ļauj lietotājam izmantot dažādus interaktīvos servisus (Interneta servisus), kas šajā vietnē darbojas. Interneta portāls var sastāvēt no vairākām vietnēm, kas apvienotas zem viena domēna vārda. Vārds "portāls" ir cēlies no arhitektūras termina un nozīmē "galvenā ieeja".

Interneta portālā tiek kombinēti interneta pakalpojumi, norādes uz citām tīmekļa vietnēm un citas nepieciešamās sastāvdaļas, kas vajadzīgas ļoti liela apmeklētāju skaita piesaistīšanai. Galvenā portāla ideja — radīt kritisku pakalpojumu daudzumu, lai varētu piesaistīt pietiekami daudz lietotāju, kuru skaits pastāvīgi pieaugs bez reklāmas izmaksām. Citiem vārdiem sakot, interneta portāls ir mājas lapa ar lielu skaitu piedāvāto pakalpojumu un ar lielu lietotāju skaitu. Visi interneta portāli nodrošina meklēšanas funkcijas, kā arī sniedz Interneta pakalpojumus, piemēram: elektroniskais pasts, ziņas, laika prognoze u.tml.

Kvalitatīvi izveidotam interneta portālam jābūt:

  • oriģinālam, labi sabalansētam web dizainam;
  • pietiekamam informācijas apjomam, vienlaicīgi nepārslogojot lapas;
  • lietotājam ērtam interfeisam.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Portālu intensīvo attīstību sekmē programmatūras produkti (portālu risinājumi), kas palīdz apvienot vienā kopējā telpā informāciju no dažādiem avotiem. Šie risinājumi ir saistīti ar:

  • vienotas ieejas tehnoloģijas esamību (Single Sign On), kad lietotājs var pāriet no vienas sadaļas uz citu, neveicot atkārtotu autorizāciju;
  • datu pārraides organizēšanu starp dažādiem pielikumiem, kas iesaistīti, lietotājam izmantojot portālu.

Interneta portālu veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Horizontālais portāls (General portal)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Horizontālais portāls vai vispārēja rakstura portāls ir portāls, kas ietver daudzveidīgas tematikas un kas piedāvā virkni pēc iespējas dažādāku pakalpojumu, kuri orientēti uz maksimāli plašu auditoriju.

Šādi portāli parasti apvieno sevī dažādas funkcijas, piedāvājot daudzveidīgu saturu un pakalpojumus: aktualitātes, finanšu ziņas, laika ziņas, interaktīvas izklaides un spēļu pakalpojumus u.t.t.

Vertikālais portāls (Vertical portal)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vertikālais portāls ir portāls ar šauru tematisku ievirzi, kas nodrošina dažādus pakalpojumus tīkla lietotājiem ar noteiktām interesēm un kas ir orientēts uz pilnu šaurākas tematikas vai cilvēka darbības sfēras aptveršanu.

Jauktais portāls (Blended portal)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai veicinātu ātrāku attīstību daudzi interneta veikali sāka papildināt savas mājas lapas ar detalizētu preču uzziņu informāciju, kā arī ar veikala tematikas rakstiem u.tml. t.i. pārveidojot tos jauktajos portālos, kombinējot sevī izsmeļošus informācijas resursus un biznesu. Jauktais portāls - apvieno sevī elektroniskās tirdzniecības un klasiskā uzziņu servisa funkcijas.

Korporatīvais portāls (Corporate portal)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Korporatīvais portāls nodrošina kompānijas darbiniekam un viņu pastāvīgiem partneriem stingri personificētu pieeju kompānijas automatizētas pārvaldes sistēmai (lēmumu pieņemšanas informācijas sistēma, ekspertu sistēma, kopdarbības sistēma, biznesa procesu vadības sistēma u. tml.) Korporatīva portāla būtība ir atkarīga no tā, kādus mērķus portāla izveidošanā nosaka kompānija. Par korporatīva portāla kopējo pazīmi var būt tikai stingri personificēta pieeja informācijai un portāla pakalpojumiem.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]