Jaunkrievija (konfederācija)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jaunkrievija
Новороссия
Новоросія
Jaunkrievijas karogs Jaunkrievijas ģerbonis
Karogs Ģerbonis
HimnaЖиви, Новороссия!
Location of Jaunkrievija
Jaunkrievijas atrašanās vieta Eiropā
Valsts valodas krievu valoda
ukraiņu valoda

Jaunkrievija (krievu: Новоро́ссия, ukraiņu: Новоросія), arī Tautu Republiku savienība (Сою́з наро́дных респу́блик, Союз народних республік), bija piedāvāta konfederācija, kuru veidotu pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republika un Luhanskas Tautas Republika, kas atrodas Ukrainas austrumos un robežojas ar Krieviju.

Ukrainas sašķelšanas mēģinājumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Separātistu iecerētā Jaunkrievijas Savienības teritorija

Donbasa kara sākuma posmā 2014. gada aprīlī prokrieviski separātistu grupējumi saskaņoti sagrāba vairāku Ukrainas apgabalu administrācijas ēkas. Ieņemtajā Doņeckas apgabala valsts administrācijas ēkā tika pasludināta Doņeckas Tautas Republikas izveide, pieprasīta tās apvienošanās ar Krieviju un pagaidu miera uzturēšanas spēku ievešana apgabalā. Ukrainas pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs paziņoja, ka "Krievijas specoperācijas mērķis ir destabilizēt situāciju valstī, gāzt Ukrainas varu, izjaukt vēlēšanas un saraut Ukrainas valsti gabalos."[1]

17. aprīlī Krievijas prezidents Vladimirs Putins televīzijā minēja Jaunkrieviju kā Ukrainas dienvidaustrumu vēsturisko nosaukumu Krievijas Impērijas sastāvā un pieprasīja šajos reģionos garantēt krievu tiesības:

Jautājums pat nav par to, jautājums ir par to, lai nodrošinātu Ukrainas dienvidaustrumu krievu un krievvalodīgo pilsoņu tiesības un likumīgās intereses. Atgādināšu, izmantojot cara laiku terminoloģiju, tā ir «Jaunkrievija», un šī Harkova, Luhanska, Doņecka, Hersona, Nikolajeva, Odesa cara laikos neietilpa Ukrainas sastāvā. Tās visas ir teritorijas, kuras Ukrainai 20.gados nodeva padomju valdība. Kāpēc viņi to izdarīja? Dievs vien zina.

Vladimirs Putins[2]

28. aprīlī tika paziņots par Luhanskas Tautas Republikas izveidi. Prokrieviskie demonstranti pieprasīja rīkot referendumu, atcelt cenu un tarifu paaugstināšanu, kā arī valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.[3] 7. maijā Vladimirs Putins izplatīja paziņojumu, kurā lūdza Ukrainas dienvidaustrumu apgabalu prokrieviskos separātistus pārcelt 11. maijā izsludināto referendumu uz vēlāku laiku, taču separātisti paziņojuši, ka paredzētais referendums tomēr notiks.[4]

2014. gada 24. maijā pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas "Tautas Republiku" pārstāvji vienojās, ka nodibina Jaunkrieviju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]