Juris Vīksniņš

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Džordžs (Juris) Vīksniņš ir latviešu ekonomists, Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis un "Ekonomistu apvienības 2010" biedrs, strādāja par konsultantu Latvijas Bankā no 1992. gada līdz 2005. gadam, kā padomnieks piedalījās Latvijas Bankas valūtas reformā. Viņa nozīmīgākais padoms Latvijas nacionālās valūtas atjaunošanā — piesaistīt latu Starptautiskā Valūtas fonda norēķinu vienībai SDR valūtu grozam — 2003. gadā novērtēts ar 4. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.[1]

J. Vīksniņš dzimis Rīgā 1937. gadā. 6 gadu vecumā, Otrā pasaules kara laikā, ar ģimeni pameta dzimteni un 1950. gadā pēc ilgiem gadiem pārvietoto personu nometnēs Eiropā iekārtojās Filadelfijas apgabalā, un pēc tam, kad kļuva par ASV pilsoni, Juris nomainīja savu vārdu.

Vīksniņš ieguvis bakalaura grādu ekonomikā ar izcilību Tempļa Universitātē (Temple University) 1959. gadā, maģistra grādu Pensilvānijas Universitātē 1960. gadā, bet doktora grādu (Ph.D.) Džordžtaunas Universitātē (Georgetown University) 1964. gadā, kur arī tai pašā gadā sācis strādāt par mācību spēku un jau kopš 2003. gada bija emeritēts ekonomikas profesors.

Vīksniņa specialitāte bija makroekonomika, ekonomisko sistēmu salīdzinājumi un saimnieciskās attīstības jautājumi, viņš publicējis vairākus zinātniskus pētījumus angļu valodā par Latvijas un Baltijas valstu ekonomiku, sākot jau no padomju laikiem.

Profesors Vīksniņš sniedzis konsultācijas ASV centrālās bankas — Federālo rezervju sistēmas — valdei, Pasaules Bankai, ASV Starptautiskās Attīstības aģentūrai un Starptautiskajam Valūtas fondam.

Viņš saņēma balvu no Amerikas Studiju fonda — grupas, kas veicina brīvās tirgus ekonomiku.

2018. gadā Latvijas Bankas izsludinātajā studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursā bija iedibināta Jura Vīksniņa vārdā nosauktā speciālbalva, kas paredzēta labākajam darbam, kas integrēs ekonomikas un vēstures zinātniskās metodes, sniedzot novatorisku skatu uz kādu no Latvijas, Baltijas valstu vai Eiropas tautsaimniecības attīstības posmiem vai ekonomikas ideju vēstures kontekstā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]