Karnevāls

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Karnevāla karaliene Tenerifē

Karnevāls (itāļu: carnevale) ir tautas svētku sezona, arī masku balle. Parasti karnevāls norisinās zem klajas debess, tā laikā notiek dejas, rotaļas, gājieni. Karnevāli sevišķi ir cieņā Latīņamerikā. Francijā karnevāls ir romiešu festivāla tradīciju turpinājums. Daži festivāli bija veltīti dieviem: bakhanālija Bakham (Bakhs ir vīna un dzeršanas dievs), luperkālija Luperkam (Luperks ir faunas dievs) un saturnālija Saturnam (Saturns ir Jupitera tēvs). Šādos festivālos kalpi ieņēma īpašnieku vietu. Bakhanālija un luperkālija bija neatļauti festivāli, bet saturnālija bija organizēta par godu imperatoram.

Karnevāls un kristietība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karnevāls guva sekmes, kad izplatījās kristietība. Sākumā tā bija lomu mainīšanas ideja un sabiedriskās iekārtas apvēršana. Karnevāls notika pirms gavēņa (latīņu valodā karnevāls nozīmē norīt gaļu — carna vale). Gavēņa laikā nebija atļauts ēst gaļu un olas. Karnevālā cilvēki ēda pankūkas, lai varētu lietot olas. Pārpalikušās olas lietoja kā lādiņus lielas un smieklīgas kaujas laikā (tagad šādas kaujas notiek, izmantojot papīra atribūtiku).

Karnevāla kungs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Penkules karnevāla kungs

Viduslaikos kalpi mainījās par karaļiem un karnevāla beigās karalim (faktiski tas bija cietumnieks) tika izpildīts sods. Mainoties idejai, cietumnieks tika aizstāts ar manekenu, kas bija gatavots no salmiem. Pēc tam šis manekens tika upurēts, lai atburtu sliktumu.

Citi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vispopulārākais Francijas karnevāls ir Nicas karnevāls, kas iedvesmoja Riodežaneiro karnevālu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]