Krušinka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Krušinka
Ciems
Крушинка
Krušinka
Krušinka (Ukraina)
Krušinka
Krušinka
Atrašanās vieta Ukrainā
Koordinātas: 50°14′01″N 30°21′49″E / 50.23361°N 30.36361°E / 50.23361; 30.36361Koordinātas: 50°14′01″N 30°21′49″E / 50.23361°N 30.36361°E / 50.23361; 30.36361
Valsts Karogs: Ukraina Ukraina
Apgabals Kijevas apgabals
Rajons Vasiļkivas rajons
Padome Krušinkas ciema padome
Iedzīvotāji
 • kopā 1 814
Krušinka Vikikrātuvē

Krušinka (ukraiņu: Крушинка, IPA: [kruˈ ʃɪnkɑ]) ir ciems Ukrainā, Kijevas apgabala Vasiļkivas rajonā, Krušinkas ciema padomes centrs. Ciemā ir ap 1,8 tūkst. iedzīvotāju.

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par ciema nosaukuma izcelšanos pastāv šāda leģenda: Reiz ciemu šķērsoja kristiešu sludinātāji, kas šeit apstājās atpūsties. Viņiem tika pasniegta krūkļa (ukr. krušina) tēja. No tiem laikiem ciemu saucot par Krušinku.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ciems zināms vismaz no 1851. gada.

Otrajā pasaules karā vācu okupācijas laikā ciema iedzīvotāji tika izsūtīti piespiedu darbos uz Vāciju. Kaut gan pēc vietējo vārdiem darba apstākļi bieži vien esot bijuši pat labāki nekā Ukrainā.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ceļš uz ciemu no Vasiļkovas—Kijevas šosejas (2008. g. vasarā)

Apkārt ciemam ir gleznaina daba, gar asfalta ceļu, kas ved uz ciemu, aug druknas papeles, ko uzstādīja skolēni pagājušā gadsimta 60. gados.

Blakus ciemam ir dārzi, dīķi, kā arī skuju un platlapju meži. Pēdējos gados mežos ir parādījušās lapsas un vāveres.

Dārzi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Blakus ciemam izvietojas bijušie kolhoza augļu dārzi, kas aizņem ievērojamu platību. Galvenokārt ābeles, ir arī plūmju un aprikožu stādījumi, kā arī bumbieres. Dažviet aug zirņi.

Dīķi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ciemā ir vairāki zivju dīķi — Oleņivka, Rjabenkove un Dačne —, kuros mīt dažādas zivju sugas.

Transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attālums līdz ciemam no Vasiļkivas pilsētas ir 6 km, no dzelzceļa pieturas punkta Hlevaha — 5 km, no Kijevas—Vasiļkivas šosejas — 4 km, no Zelenijbiras ciema — 2 km. Pēc šī maršruta kursē maršruta taksometrs.

Arhitektūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc PSRS sabrukuma aktivizējās celtniecība. Galvenokārt tika celtas vasarnīcas. No 2000. gadu vidus tiek aktīvi celtas kotedžas.

Veikali[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēl padomju laikos ciemā bija pārtikas preču veikals, kas darbojas joprojām, kaut gan ar jaunu, Kijevas, sortimentu. Veikals izvietojas ciema centrā, Kijivska ielā pie ciema padomes.

Vēl viens veikals, kas tautā saukts par krodziņu (hendelik), atrodas pie, tā saucamā, grāvīša (rivčak). Trešais veikals, kas atvērts 2008. gadā, atrodas ārpus ciema teritorijas.

Baznīca[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirms apmēram 100 gadiem ciemā tika uzcelta baznīca, kas padomju laikos, 70. gados, tika nojaukta. Uz tās pamata tika uzcelta skola. Vēlāk, 90. gados, tika uzcelta jauna baznīca.

Skola[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skola ciemā bija pastāvējusi no padomju laikiem. 90. gados tā tika nopostīta, sakarā ar ko bērni tika pārvesti uz skolu kaimiņu ciemā Zelenijbirā.

Kotedžu ciemati[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sakarā ar to, ka starp turīgiem kijeviešiem ir liela tieksme pēc privātmājas piepilsētā, ciema tuvumā ir uzsākta plaša kotedžu ciematu celtniecība.

Vienā no tiem — kotedžas ciematā "Krushinka village" — saskaņā ar ģenerālplānu jābūt 120 kotedžu. Ciematā plānots izvietot dzīvokļu ekspluatācijas kantori, sporta laukumus, veikalu, kafejnīcu-bāru, bērnu laukumu un bērnudārzu.[1]

Kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Padomju laikos ciema centrā bija klubs. Pēc pārbūves tas nonāca pagrimumā un ar laiku sagruva.

Netālu no ciema skolas 80. gados tika uzcelta bibliotēka, kas bija darbojusies līdz 90. gadu vidus. Vēlāk tur notika maksas filmu izrādes. Pēc tam ēkā darbojās krogs, bet no 2000. gadu vidus tās telpas stāv tukšas.

Piemineklis nezināmajam kareivim[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pie ciema padomes (tieši pirms sabrukušās skolas) atrodas memoriāls ciema iedzīvotājiem, kas gāja bojā, t. s., Lielajā Tēvijas karā. Divas piemiņas zīmes: sudraba kareivis un liels rombveida postaments ar karā kritušo krušinkiešu uzvārdiem.

Pašreizējais stāvoklis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc jaunā ciema padomes priekšsēdētāja — Vasiļa Bobroņicka — ievēlēšanas situācija sākusi uzlaboties. Ciema centrā naktī atkal ir parādījies apgaismojums. 2012. gada sākumā tika daļēji atjaunots ceļš. 2011. gadā notika ciema svētki.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]