Pāriet uz saturu

Vācijas—PSRS karš

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Lielais Tēvijas karš)
Vācijas—Padomju Savienības karš

Vērmahta karavīri 1941. gada 22. jūnijā šķērsojam Padomju Savienības robežu
Datums1941. gada 22. jūnijs — 1945. gada 8. maijs
Vieta
Iznākums
Karotāji
PSRS un tās Sabiedrotie nacistiskā Vācija un citas Eiropas Ass valstis
Komandieri un līderi
Valsts karogs: Padomju Savienība Josifs Staļins Valsts karogs: Vācija Ādolfs Hitlers

Vācijas—Padomju Savienības karš (vācu: Deutsch-Sowjetischer Krieg) bija Otrā pasaules kara posms, kas sākās 1941. gada 22. jūnijā ar nacistiskās Vācijas un citu Eiropas Ass valstu (Bulgārijas, Ungārijas, Itālijas, Rumānijas, Slovākijas, Somijas un Horvātijas) uzbrukumu Padomju Savienībai un beidzās 1945. gada 8. maijā ar Sarkanās Armijas uzvaru un Vācijas kapitulācijas aktu.

Padomju historiogrāfijā Vācijas—PSRS karu sauca par Lielo Tēvijas karu (krievu: Великая Отечественная война), un šo nosaukumu mūsdienās joprojām lieto Krievijā un atsevišķās citās pēcpadomju valstīs. Lielajā Tēvijas karā neieskaita Polijas kampaņu, Ziemas karu un Baltijas valstu okupāciju, kurās PSRS piedalījās kā Vācijas sabiedrotā. Padomju historiogrāfijā par Lielā Tēvijas kara sastāvdaļu neuzskata arī pēc nacistiskās Vācijas kapitulācijas PSRS 1945. gada augustā īstenoto Mandžūrijas operāciju, kurā tā okupēja Mandžūriju, Sahalīnu un Kuriļu salas.

Nosaukuma "Lielais Tēvijas karš" izcelsme

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Par godu Staļingradas kaujas 20. gadadienai 1963. gadā izdota Lielajam Tēvijas karam veltīta PSRS pastmarka

Padomju historiogrāfijā lietotais nosaukums "Lielais Tēvijas karš" atvasināts no 1812. gada Tēvijas kara, kurā Krievijas Impērija cīnījās pret Napoleona vadīto Franciju. Pirmo reizi šo apzīmējumu lietoja Josifs Staļins, 1941. gada 3. jūlijā radio uzrunājot PSRS iedzīvotājus. Vēlāk laikrakstā “Pravda” šis nosaukums parādījās atkārtoti. 1942. gadā dibināts Tēvijas Kara ordenis, kurš šo nosaukumu nostiprināja. PSRS Lielais Tēvijas karš tika uzsvērts kā cīņa starp divām ideoloģijām, kurā uzvarējusi PSRS paustā komunisma ideoloģija. Citur šo Otrā pasaules kara posmu mēdz uzskatīt par Otrā pasaules kara Austrumu fronti.