Larss fon Trīrs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Larss fon Trīrs
Lars von Trier
Larss fon Trīrs 2000.gadā Kannās
Larss fon Trīrs 2000.gadā Kannās
Personīgā informācija
Dzimis 1956. gada 30. aprīlī (65 gadi)
Valsts karogs: Dānija Kopenhāgena, Dānija
Nodarbošanās kinorežisors, scenārists

Larss fon Trīrs (dzimis Larss Trīrs, 1956.gada 30.aprīlī) ir dāņu kinorežisors un scenārists. Viņš ir saņēmis speciālo žūrijas balvu Kannu kinofestivālā par filmu "Eiropa" (1991) un Grand Prix Kannu kinofestivālā par filmu "Šķeļot viļņus" (1996). Oriģinālais mūzikls "Dejotāja tumsā" (2000) saņēma galveno balvu Palm d’Or Kannās. Par filmu "Dejotāja tumsā" fon Trīrs bija nominēts arī Amerikas Kinoakadēmijas balvai. Lars fon Trīrs ir Dogmas 95 manifesta autors, pēc kura principiem uzņemta fon Trīra filma "Idioti".

Fon Trīra tēvs bija sociāldemokrāts, bet māte sevi uzskatīja par komunisti. Vecāki fon Trīru audzināja stingri un abi bija nūdisti, līdz ar to fon Trīrs daudz bērnības pavadīja nūdistu nometnēs. Ar filmu veidošanu fon Trīrs sāka nodarboties 11 gadu vecumā. 30 gadu vecumā viņš pieņēma katoļticību. Fon Trīrs periodiski dzīves laikā ir cietis no depresijas, bailēm un fobijām.

Pirmā fon Trīra publiski izdotā filma bija eksperimentāla īsfilma The Orchid Gardener (1977). Pirmā pilnmetrāžas filma "Nozieguma elements" (Forbrydelsens element) sekoja septiņus gadus vēlāk. Fon Trīra filmās parasti centrālie tēli ir sievietes, kas saskaras ar psiholoģiskiem konfliktiem. Pats fon Trīrs ir pretrunīgi vērtēts režisors — viņa filmās nereti ir uzfilmētas īsta, netēlota seksa ainas un viņš ir izcēlies arī ar publiskiem, divdomīgiem izteikumiem, no kuriem skandalozākais bija 2011. gada Kannu kinofestivālā, kur viņš it kā jokodamies atzinās, ka ir nacists.[1]

Filmogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Fon Trīrs 2011. gadā Kannās

Pilnmetrāžas filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TV filmogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]