Malindi

Vikipēdijas lapa
Malindi
ostas pilsēta
Malindi
Malindi iela
Malindi iela
Malindi (Kenija)
Malindi
Malindi
Koordinātas: 3°13′S 40°07′E / 3.217°S 40.117°E / -3.217; 40.117Koordinātas: 3°13′S 40°07′E / 3.217°S 40.117°E / -3.217; 40.117
Valsts Karogs: Kenija Kenija
Apgabals Kilifi
Dibināta 14. gadsimts
Iedzīvotāji (2009. gadā)
 • kopā 207 253
Laika josla EAT (UTC+3)
Malindi Vikikrātuvē

Malindi (svahili: Malindi; pazīstama pēc portugāļu nosaukuma Melinda, portugāļu: Melinde) ir ostas pilsēta Kenijas dienvidaustrumos, Malindi rajona administratīvais centrs.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pilsēta atrodas Indijas okeāna krastā pie Galanas upes grīvas. Koraļļu rifi kalpo par Malindi aizsegu no okeāniskajām vētrām. Malindi atrodas 120 km uz ziemeļaustrumiem no Mombasas, Krasta provinces administratīvā centra.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienu arheoloģiskie atradumi ļauj uzskatīt, ka jau no 9. gadsimtā mūsdienu Malindi teritorijā atradās zvejnieku apmetnes, kas kultūras ziņā ir līdzīgi mūsdienu pokomo.

suahili piekrastes apmetne Malindi ir zināma no 13. gadsimta.[1] Kādu laiku šī pilsēta cīnījās par dominanci šajā Austrumāfrikas daļā pat ar Mombasu. Tradicionāli tā bija ostas pilsēta ar ārzemju pārstāvniecībām.

1414. gadā Malindi apmeklēja slavenais ķīniešu ceļotājs Džens He. Šajā sakarā vietējais virsaitis nosūtīja viņam personīgo apsardzi, bet dāvanā uz Ķīnu nogādāja uz kuģi žirafi.

Vasko da Gamas Malindi pīlārs.

Portugāļu pirmatklājējs Vasko da Gama apmeklēja Malindi 1498. gadā sakarā ar līguma noslēgšanu ar vietējiem valdniekiem par pavadoņu piešķiršanu priekš viņa ceļojuma uz Indiju. Toreiz arī tika uzstādīts līdz mūsdienām saglabājušais padrans (no koraļļiem celts pīlārs) par godu šim notikumam. Jau nākamajā 1499. gadā portugāļi šeit nostiprinājās un dibināja tirdzniecības misiju, bet pilsēta no tā laika bieži kalpoja par ostu eiropiešu kuģiem, kas kursēja šajā Indijas okeāna daļā. 1541. gadā pilsētā vairākus mēnešus dzīvoja pazīstamais jezuītu misionārs Francisks Ksaverijs.

Ap 1630. gadu pilsēta nonāca Portugāles varā, un turpmāk tās liktenis daudzējādi ir līdzīgs Mombasas liktenim. Otrā pasaules kara laikā (1940. gada 24. oktobrī) Malindi bombardēja itāļu aviācija.

Mūsdienās Malindi ir nozīmīgs tūrisma centrs. Īpaši populārs tas ir Itālijas tūristiem. Līdz mūsdienām samērā labā stāvoklī ir saglabājusies suahili apbūve (Vecpilsēta), ieskaitot mošeju un piekrastes pili. Uz dienvidiem no Malindi ir saglabājušās Gedes viduslaiku drupas.

Ekonomika un transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Malindi un pieguļošo teritoriju iedzīvotāju lielākais vairums nodarbojas ar lauksaimniecību un zvejniecību, taču pilsētas ekonomikas pamatnozare ir tūrisms, un, pirmkārt, starptautiskais. Un to stimulē blakus esošais lielākais kūrorts Vatamu ar savu Nacionālo jūras parku.

Transporta sakarus nodrošina autobusu un autotransporta satiksme ar Mombasu un Lamu, un netieši arī ar galvaspilsētu Nairobi. Taču būtiskākā nozīme ir Malindi lidostai, kur tiek nodrošināti iekšzemes avioreisi.

Atklātā okeānā netālu no Malindi atrodas Broglio Space Port (jūrā bāzēts San Marko kosmodroms), kuru izmantoja Itālijas kosmiskā pārvalde sadarbībā ar NASA. Kosmiskie starti tika veikti no 1964. līdz 1988. gadam. Pēc tam kosmodroma platforma tika iekonservēta.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Martin, Esmond Bradley. Malindi. Past and Present. — New. — The National Museum of Kenya, 2009.