Austrumāfrika

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Austumāfrika.

Austrumāfrika ir reģions Āfrikas austrumos. Pie reģiona pieskaitāmas 10 valstis: Etiopija, Eritreja, Somālija, Dienvidsudāna, Kenija, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzānija, Zambija.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Austrumāfrikā atrodas vislielākā un otra lielākā virsotne Āfrikā - Kilimandžāro (5895 m) un Kenijas kalns (5199 m). Tie abi ir stratovulkāni. Kilimandžāro atrodas Tanzānijā netālu no tās robežas ar Keniju. Kenijas kalns atrodas Kenijas centrālajā daļā.

Šajā reģionā atrodas arī Viktorijas ezers, kas ir lielākais ezers Āfrikā un otrs lielākais saldūdens ezers pasaulē, un Tangaņikas ezers, kurš ir otrs dziļākais ezers pasaulē. Viktorijas ezers atrodas Kenijas, Ugandas un Tanzānijas valstu teritorijās. No tā iztek Baltā Nīla, kura pie Sudānas galvaspilsētas Hartūmas, saplūstot kopā ar Zilo Nīlu, veido Nīlu. Tangaņikas ezers ir sadalīts starp 4 valstīm - Burundi, Kongo Demokrātisko Republiku, Tanzāniju un Zambiju.

Pie Austrumāfrikas reģiona pieder arī Somālilenda un Puntlenda. Puntlenda ir autonoma valsts Somālijas ziemeļu daļā, kas negrib iegūt neatkarību, bet grib palikt kā daļa no federālas Somālijas. Somālilenda ir pašpasludināta valsts, kura grib kļūt par suverēnu valsti, taču starptautiski netiek atzīta. To pašlaik atzīst par autonomu reģionu Somālijas ziemeļrietumos.