Manometrs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
U veida šķidruma manometrs
Deformācijas manometrs

Manometrs ir ierīce spiediena mērīšanai. Zemes atmosfēras spiedienu (spiediena izmaiņas) mēra ar barometriem.

Manometru veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc konstrukcijas manometrus iedala deformācijas, šķidruma, virzuļu un elektriskajos, eksistē arī citu veidu manometri.

  • Deformācijas manometri. Šī tipa manometros mēra membrānas vai caurules deformāciju pret zināmu ārējo spiedienu.
    • Membrānas manometrs sastāv no noslēgtas tvertnes, kurā ievietota elastīga membrāna. Mērāmo spiedienu pievada vienā pusē, un zināmo ārējo spiedienu - otrā. Princips tiek izmantots barometros.
    • Caurules manometrs sastāv no satītas caurules (tā saucamās Burdona caurules), kura pēc mērāmā spiediena mēģina attīties. Iespējamas konstrukcijas ar vienu vai vairākiem vijumiem. Ja ir vairāki vijumi, manometrs ir jutīgāks, taču sarežģītāks. Viena vijuma caurules manometri ir visizplatītākie. Tos lieto arī manometriskajos termometros.
  • Šķidruma manometrs sastāv no stikla (liela spiediena mērīšanai no metāla) "U" veida caurules, kuras viens gals pievienots mērāmajam spiedienam, un otrs gals savienots ar zināmu ārējo spiedienu (parasti ar atmosfēru). Neliela spiediena mērīšanai izmanto ūdeni, lielākam spiedienam dzīvsudrabu. Vieni no vienkāršākajiem un vecākajiem manometru veidiem. Šķidruma manometrus var relatīvi viegli piemērot spiediena starpību mērīšanai (atšķirībā no caurules deformācijas manometriem). Šādus manometrus parasti nevar darbināt paaugstinātā temperatūrā, jo šķidrums var izžūt.
  • Virzuļa manometrā izmanto šķidrumu hidrostatiskās īpašības — mērāmo spiedienu līdzsvaro nevis šķidruma stabs, kā tas ir barometrā, bet gan virzuļa un atsvara svārsts. (Manometra virzulis kustas cilindrā, kurā atrodas šķidrums, kam jānosaka spiediens.) Ar šādiem manometriem var izmērīt samērā lielus, līdz 2000 MPa, spiedienus.
  • Elektrisko manometru darbības pamatā var būt dažādas fizikālās parādības, tāpēc ir pjezoelektriskie, pretestības, siltuma, jonizācijas u. c. manometri.
  • Tehnoloģisko procesu kontrolei un zinātniskajiem pētījumiem izveidoti manometri, ar kuriem mēra dažādus spiedienus, piemēram, absolūto spiedienu, pārspiedienu, spiedienu starpību. Atkarībā no mērījumu vides un veida izveidoti vakuummanometri, pārspiediena manometri, absolūtā spiediena manometri, diferenciālie manometri.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]