Melānija Vanaga

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Melānija Vanaga
Melānija Vanaga
Personīgā informācija
Dzimusi 1905. gada 4. septembrī
Valsts karogs: Latvija Drabešu pagasts, Latvija
Mirusi 1997. gada 23. septembrī (92 gadi)
Valsts karogs: Latvija Carnikava, Latvija
Dzīvesbiedrs Aleksandrs Vanags
Bērni Alnis Vanags
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstniece, žurnāliste
Valoda latviešu valoda
Slavenākie darbi „Veļupes krastā”

Melānija Vanaga (dzimusi Šleija 1905. gada 4. septembrī Drabešu pagasta „Kalna Sermuļos”, mirusi 1997. gada 23. septembrī Carnikavā) bija latviešu rakstniece un žurnāliste.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Melānija Vanaga dzimusi 1905. gada 4. septembrī Drabešu pagasta „Kalna Sermuļos”. 1912. gada rudenī Melānija sāka mācīties Doles (tagad Amatas) pamatskolā, vēlāk Cēsu ģimnāzijā jeb 1. vidusskolā. Pēc ģimnāzijas sāka studijas Latvijas Universitātē, kur studēja jurisprudenci, kā arī dziedāja universitātes korī Dziesmuvara. M. Vanaga strādājusi tiesā, laikrakstos „Brīvā Zeme” un „Daugavas Vēstnesis”, kā arī Rīgas radiofonā.

1941. gada 14. jūnijā viņu kopā ar astoņgadīgo dēlu Alni izsūtīja uz SibīrijuKrasnojarskas novadu. Vīrs Aleksandrs tika nošķirts no ģimenes un izsūtīts uz Gulaga nometni Urālos, kur 1942. gadā tika nošauts. Latvijā M. Vanaga atgriezās 1957. gadā. Pēc atgriešanās piecus gadus strādāja Cēsu rajona kolhozos par gani un apkopoja Drabešu pagasta un citu Āraišu draudzes novadā esošo pagastu māju vēsturi, teiku pierakstus, dokumentus, fotogrāfijas.[1]

1992. gadā M. Vanagai par izciliem sasniegumiem literatūrā – grāmatu „Veļupes krastā” – tika piešķirta Kultūras ministrijas balva, 1993. gadā par Sibīrijas atmiņu grāmatu „Veļupes krastā” – kardināla Juliāna Vaivoda fonda balva, 1994. gadā par dokumentālo romānu virknes „Dvēseļu pulcēšana” pirmo grāmatu „Tēvu cilts” – Eduarda Veidenbauma literārā prēmija un par nopelniem Tēvijas labā – Triju Zvaigžņu ordenis.

2000. gada 2. septembrī tika atvērts Melānijas Vanagas piemiņas muzejs Amatas pamatskolā.

2016. gadā režisors Viesturs Kairišs pēc grāmatas „Veļupes krastā” motīviem uzņēma filmu „Melānijas hronika”.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Melānijas Vanagas muzejs». Kultūras karte. Skatīts: 2017-11-15.