Pāriet uz saturu

Motorzāģa slaktiņš Teksasā

Vikipēdijas lapa
Motorzāģa slaktiņš Teksasā
Oriģinālais
nosaukums
The Texas Chain Saw Massacre
Režisors Toubi Hūpers
Producents Toubi Hūpers
Scenārija autors
Galvenajās
lomās
Mūzika
  • Toubi Hūpers
  • Wayne Bell
Operators Denjels Pērls
Studija Vortex Inc.
Izplatītājs Bryanston Distributing Company
Izdošana
  • 1974. gada 11. oktobris
Ilgums 83 minūtes[1]
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Valoda angļu
Budžets 80–140 tūkstoši US$[2][3]
Kopējie ienākumi 30,9 miljoni US$[4]
IMDb profils

"Motorzāģa slaktiņš Teksasā" (angļu: The Texas Chain Saw Massacre) ir 1974. gada ASV neatkarīgā šausmu filma, kuras producents, mūzikas līdzautors un režisors ir Toubi Hūpers, kas kopā ar Kimu Henkelu ir arī scenārija autors. Galvenās lomas atveido Merilina Bērnsa, Pols Pārteins, Edvins Nīls, Džims Sīdovs un Gunars Hansens. Filma seko draugu grupai, kas kļūst par kanibālu ģimenes upuriem. Filmu reklamēja, ka tā balstīta uz patiesiem notikumiem, lai piesaistītu plašāku auditoriju. Lai gan Ādas Seju (Leatherface) un nelielas stāsta detaļas iedvesmojuši slepkavas Eda Gīna noziegumi, tā sižets lielākoties ir izdomāts.

Hūpers producēja filmu par mazāk nekā 140 tūkstošiem ASV dolāru (700 tūkstoši ieskaitot inflāciju)[3] un aktieru atlasē izvēlējās mazpazīstamus aktierus lielākoties no Teksasas centra, kur arī norisinājās filmēšana. Filmas vardarbīgā satura dēļ Hūperam bija grūti atrast izplatītāju, taču to galu galā iegādājās Bryanston Distributing Company. Hūpers ierobežoja ekrānā redzamo vardarbības ainu skaitu, cerot iegūt PG reitingu, bet Amerikas Kinofilmu asociācija (MPAA) to novērtēja ar R. Filma saskārās ar līdzīgām grūtībām starptautiskā mērogā, to aizliedza vairākās valstīs, un daudzi kinoteātri pārtrauca filmas demonstrēšanu, reaģējot uz sūdzībām par vardarbību.

Filmas "Motorzāģa slaktiņš Teksasā" pirmizrāde ASV notika 1974. gada 11. oktobrī. Lai gan sākotnēji kritiķi filmu novērtēja neviennozīmīgi, tā bija ļoti ienesīga, mājās nopelnot vairāk nekā 30 miljonus ASV dolāru, kas atbilst aptuveni 150,8 miljoniem ASV dolāru 2019. gadā. Kopš tā laika tā plaši uzskatīta par vienu no labākajām un ietekmīgākajām šausmu filmām. No filmas cēlušies vairāki slešera filmu žanrā izplatīti elementi, tostarp elektroinstrumentu izmantošanu kā slepkavības ieročus un slepkavas attēlojumu kā lielu maskā tērptu tēlu. Tas noveda pie franšīzes, kas turpināja Ādas Sejas un viņa ģimenes stāstu, izmantojot sīkvelus, prikvelus, rebūtus, komiksus un videospēles.

  1. «THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE (18)». Britu filmu klasifikācijas padome. Skatīts: 2018. gada 10. jūlijs.
  2. Colker David. «Marilyn Burns dies at 65; starred in 'Texas Chain Saw Massacre'». Los Angeles Times, 2014. gada 8. augusts. Skatīts: 2018. gada 18. jūlijs.
  3. 3,0 3,1 «The Texas Chain Saw Massacre (1974)». The Numbers. Skatīts: 2018. gada 10. jūlijs.
  4. «The Texas Chain Saw Massacre». Box Office Mojo. Skatīts: 2024-06-27.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]