Naraganseti

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Naraganseti
Naraganseti un to kaimiņi ap 1600.g.
Visi iedzīvotāji
2400
Reģioni ar visvairāk iedzīvotājiem
ASV, Rodailenda
Valodas
Angļu, sākotnēji naragansetu
Reliģijas
Tradicionālā cilts reliģija, kristietība
Radnieciskas etniskas grupas
Nipmuki, niantiki, patukseti, pekoti, šavometi

Naraganseti (pašnosauk. Nanhigganeuck) ir Ziemeļamerikas indiāņu cilts, kas 17.gs. apdzīvoja mūsdienu Rodailendas štatu un teritorijas gar Naragansetu līci.

Nanhigganeuck nozīmē "mazās vietas tauta". "Naraganseti" ir angļu izmainīts un laika gaitā ieviesies šīs tautas apzīmējums.

Kopskaits[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

17.gs. sākumā, iespējams, bija vairāk nekā 10 000 naragansetu. Eiropiešu ievazāto slimību rezultātā viņu skaits ap 1674. g. bija samazinājies līdz 5000. Piektā daļa naragansetu gāja bojā Lielajā Purva kaujā 1675. g. 16. decembrī. Filipa kara un sērgu dēļ 1682. g. bija atlicis vairs tikai mazāk kā 500 naragansetu. Mūsdienās ir ap 2400 naragansetu cilts indiāņu, daļa no kuriem joprojām dzīvo Čārlstounas rezervātā Rodailendā.

Valoda[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Naragansetu valoda pieder pie algonkinu valodu saimes austrumalgonkinu atzara. Bija radniecīga pekotu, niantiku, montauketu valodām. Tā izmira 19. gadsimtā.

Naragansetu indiāņu cilts

Grupas jeb apakšciltis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Naragansetu cilts konfederāciju veidoja 9 apakšciltis. Bez tam konfederācijā iekļāvās arī austrumu niantiki un nipmuku atzars koveseti. Katru grupu vadīja vietējie sačemi, kuri atzina augstākā sačema jeb masasoita autoritāti.

Kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Naragansetu pamatnodarbošanās bija zemkopība. Viņi audzēja kukurūzu, pupas, ķirbjus. Līdzīgi citām piekrastes kaimiņu ciltīm, naraganseti prasmīgi gatavoja kanoe un racionu papildināja, zvejojot un ievācot jūras veltes, kā arī medījot. Cilts bija labi organizēta. Augstākais sačems parasti uzturējās lielākajā ciematā. Naraganseti dzīvoja vigvamos. Vasarās viņu ciemati bija novietoti gar Naragansetu līci, bet ziemā indiāņi pārcēlās iekšzemē.