Need For Speed (sērija)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Need for Speed (NFS) ir braukšanas sacīkšu spēļu sērija, kurā visās spēlēs ir līdzīgi noteikumi un darbības. Katrā spēlē spēlētājs kontrolē mašīnu dažādās sacensībās, uzdevums ir uzvarēt visās sacīkstēs. Turnirā/karjerā spēlētājam nepieciešams uzvarēt vairākās sacīkšu sērijās lai atslēgtu jaunas mašīnas, trases u. c. Pirms katrām sacensībām spēlētājs izvēlas spēkratu ar kuru brauks un auto pārnesumu kārbu, kura darbojas automātiski vai manuāli. Visām spēlēm ir daudzspēlētāju režīms, kas spēlētājiem ļauj spēlēt vienam ar otru caur internetu vai LAN.

Kaut gan spēlēm ir līdzīgi nosaukumi, tās ir nedaudz savādākas viena no otras. Kā piemēram dažās spēlēs mašīnas var ciest no mehāniskiem un vizuāliem bojājumiem, taču citās spēlēs mašīnas nevar tikt bojātas. Pārsvarā spēlēs ir ievēroti fizikas likumi — tas ir kā tiek simulēta mašīnas izturēšanās — vai tā atgādina īstu mašīnu. Tomēr dažās no spēlēm ir piemirsti fizikas likumi (braukšana cauri līkumiem vislielākajā ātrumā).

Kopš Need for Speed: Underground 2, turpmākās spēles tiek fokusētas no sacīkstēm eksotiskās mašīnās — gleznainās vietās uz atklātām sacīkstēm un ielu sacīkstēm.

Need for Speed: Shift un it īpaši pēc tā sekojošās daļas ir sacīkstēm vistuvāk pielāgotie simulatori. Šajās spēlēs ir tuvu atveidotas reālas trases, kā Nirburgringa un Laguna Seca, kā arī ielu sacīkstes notiek šādās vietās kā Londona in Čikāga. Kopš dragreisa un drifta pievienošanas ielu sacīkstēs, tie ir paturēti un prezentēti arī kā profesionāls sports. Ir arī sacīkstes, kuras fokusētas uz FIA GT3 Eiropas čempionātu un FIA GT1 pasaules čempionātu.

Mašīnu sarakstos ir iekļautas eksotiskas, sporta kā arī speciālas sacīkšu mašīnas. Lielākajā spēļu daļā ir iekļauta policija. Pirmajā NFS daļā spēlētājs sacenšas pret X-Men, uzdevums ir uzvarēt viņu netiekot arestētam. Dažās nākamajās spēlēs, spēlētājs var spēlēt gan kā policists, gan kā noziedznieks. Kā noziedzniekam spēlētājam jācenšas izvairīties no policijas, kā policistam nepieciešamas notvert un arestēt ļaundari.

Drifta sacensībās spēlētājam jācenšas uzstādīt lielāku punkti par pretiniekiem; šie punkti tiek gūti no drifta ilguma un garuma. Dragreisos spēlētājam jāizmanto manuālā pārnesumu kārba. Uzdevums šī tipa sacīkstēs ir sekot līdzi mašīnas ātrumam un kontrolēt ātrumu maiņu. Spēlētājam nepieciešams pirmajam šķērsot finiša līniju lai uzvarētu, taču, ja spēlētājs ietriecas kādā no šķēršļiem — sacīkstes beigušās.

Mašīnu uzlabošana paplašinās ar katru jaunu spēli. Pirmajās spēlēs tā fokusējās galvenokārt uz mehāniskiem uzlabojumiem nevis mašīnas izskatu. Taču kopš Need for Speed: Underground tālākajās spēlēs spēkratu aprīkošana ir līdzīga mašīnām, kas attēlotas 2001. gada filmā ātrs un bez žēlastības (filma). Ir divas kategorijas, kurās spēlētājs var izvēlēties vai mašīnu uzlabot vizuāli, vai aprīkot tehniski. Vizuāls mašīnas izskats kļuva svarīgs aspekts spēles karjerā kopš Need for Speed: Underground 2 izdošanas. Spēlētāja mašīnas izskats tiek vērtēts skalā no 0-10 punktiem. Jo vairāk punktu ir, jo lielāka iespēja, ka spēlētāja automobilis tiks izraudzīts kādam izdomātam žurnālam. Kad mašīna sasniedz pietiekoši lielu vizuālo reitingu, spēlētājam tiek pateikts, ka auto ir izraudzīts žurnālam vākam. Pēc ielūguma saņemšanas spēlētājam jādodas uz speciālu vietu, lai uzņemtu foto.

Kā jau visās sacīkšu spēlēs arī Need for Speed spēļu sērijā ir plašs mašīnu klāsts, ko var izmantot spēlētājs. Mašīnas, kas iekļautas spēlē ir modelētas un nosauktas pēc īstām mašīnām. Tās ir iedalītas četrās grupās — eksotiskās, muskuļu, tūnētās un speciālās. Eksotiskās mašīnas nodrošina lielu ātrumu, tās ir dārgas Eiropas mašīnas kā Lamborghini Murcielago un Mercedes-Benz SLR McLaren kā arī pāris amerikāņu modeļi — Chevrolet Corvette un Ford GT. Muskuļu mašīnas pārsvarā atbilst amerikāņu mašīnām kā Ford Musatng, Dodge Challenger. Tūnētās mašīnas pārsvarā ir ievestas Nissan Skyline, Mitsubishi Lancer Evolution. Speciālas mašīnas ir vai nu parastas, vai policijas mašīnas, kas ir pielietojamas dažās no spēlēm — ugundzēsēju mašīnas un takši — Need for Speed: Carbon.

The Need For Speed[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: The Need for Speed

Sākotnēji spēle tika izdota 1994. gadā 3DO konsolei. Taču jau 1995. gadā spēli izdeva PC versijā. Vēlāk, 1996. gadā, spēle iznāca uz PlayStation un Dreamcast. Lielāka automašīnu un trašu daļa ir pieejama pašā sākumā, bet atlikušās jāatver, izejot čempionātus. Pirmajā daļa tika iekļauta policijas pakaļdzīšanās (arī iekļauts Need For Speed: III Hot Pursuit, Road Challange, Hot Pursuit 2, Most Wanted, Carbon un Undercover).

Pirmais Need For Speed instalējums tika saskaņots ar Road & Track žurnālu lai automašīnām būtu pēc iespējas reālistiskāka vadība (nevienai Need For Speed sērijas spēlei nav bijus reālistiska vadība, izņemot Need For Speed: Porsche Unleashed un Need For Speed: Shift un Need for Speed: Shift 2 Unleashed).

1996. gadā iznāca spēle Need For Speed: Special Edition. Šī bija vienīgā spēle, kas atbalstīja DirectX 2, TCP/IP networking un DOS. Special Edition izlaidums atšķīrās no pirmās daļas ar divām jaunām trasēm.

Need For Speed II[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Need for Speed II

Spēle iznāca 1997. gadā. Salīdzinājumā ar pirmo Need For Speed otrajam ir daudz labāka grafika. Spēlei ir arī Special Edition — mašīnu tur ir mazāk nekā parastajā. Spēle iznāca uz PC un Playstation. Mūzikas stils — Roks un Tehno. Mašīnas jau kā Mclaren un Italdesign.

Need For Speed III Hot Pursuit[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Spēle iznāca 1998. gadā. Beidzot Need For Speed ieguva savu kaut cik tagadējo izskatu. Spēles galvenais mērķis — bēgšana no policijas. Policijas mašīnas bija Chevrolet Corvette C5, El nino un Lamborghini Diablo. Spēle iznāca uz PC un PlayStation.

Need For Speed Road Challenge[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eiropā tas ir pazīstams kā Road Challenge, bet ASV — kā High Stakes. Spēle iznāca 1999. gadā un guva ļoti labus panākumus Anglijā. Mašīnas bija Porsche, Ferrari utt. Policijai bija Dodge Camaro, BMW M5, Chevrolet Corvette un Porsche 911. Tā iznāca uz PC un, kā parasti, uz PlayStation.

Need For Speed: Porsche 2000[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Spēlē bija tikai ar Porsche, no 1950. gada līdz mūsdienām. Tā iznāca 2000. gadā, no sākuma uz Playstation un pēc dažām dienām arī uz PC. Sākotnēji spēle nebija paredzēta GameBoy Advanced, bet tikai 2004. gada Need For Speed Porsche Unleashed iznāca uz Gameboy Advanced.

Need For Speed: Hot Pursuit 2[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Publicēta 2002. gada 21. oktobrī. Veiksmīgākā versija tika izlaista Sony Playstation 2 videospēļu sistēmai.

Need For Speed: Underground[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Publicēta 2003. gada 17. novembrī. Atšķirībā no iepriekšējām sērijas daļām, visa braukšana noris pilsētā un piepilsētās nakts apstākļos. Galvenā spēles īpatnība ir iespēja tūnēt un uzlabot automašīnas. Spēlē realizēts scenārijs, veltīts ielu braukšanas sacensību kaislībām.

Need For Speed: Underground 2[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Publicēta 2004. gada 9. novembrī. Uzlabots braukšanas fiziskais modelis, grafika, skaņa.

Need For Speed: Most Wanted[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need for Speed: Most Wanted ir 9. spēle sērijā. Atšķirībā no Underground 2, Most Wanted nav tik liels tūnings, visa darbība notiek dienā, ir arī pakaļdzīšanās. Spēle ir pieejama uz PC, PlayStation 2, Xbox 360, PSP, Nintendo GameCube, Nintendo DS, GameBoy Advance un mobilajiem telefoniem.

Need For Speed: Carbon[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pārdošanā no 2006. gada 31. oktobra. Labāks tūnings un grafika, bet vienkāršots fiziskais modelis salīdzinājumā ar iepriekšējām sērijas spēlēm. Carbon turpina NFS: Most Wanted stāstu. Darbība pārnesta uz citu pilsētu, kur galvenais varonis nokļūst pēc pēdējās lielās pakaļdzīšanās Most Wanted spēles noslēgumā.

Need For Speed: ProStreet[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need For Speed: Pro Street ir 11. spēle sērijā. Spēle tika izdota 2007. gada 13. novembrī šādām platformām: Microsoft Windows, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation Portable, Xbox 360, Nintendo DS un Wii. Atšķirībā no visām iepriekšējām sērijas daļām Pro Street ir attīstīta spēkratu bojājumu sistēma, taču pati spēle ir viena no vissliktāk novērtētajām Need For Speed sērijas daļām. Tā neturpina Underground sērijas tradīcijas un arī neko principiāli jaunu un inovatīvu nepiedāvā.

Need For Speed: Undercover[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need For Speed Undercover (NFS: UC) iznāca 2008. gada novembrī. Spēle pēc stāsta ir līdzīga Need for Speed: Most Wanted. Spēles galvenais varonis ir policists, kurš ir iefiltrējies pie sacīkšu braucējiem. Tāpat kā Pro Street, mašīnas var sabojāt (var izslēgt). Spēle ne ar ko īpašu neizceļas no pārējiem Need For Speed tikai daži jauni auto, piem. Bugatti Veyron, Nissan 370Z un arī jaunas tūninga lietas. Spēle ir pieejama uz PC, PlayStation 3, PlayStation 2 Xbox 360, Wii, DS PSP un uz telefoniem.

Need For Speed: Shift[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

NFS sēriju turpina Shift, kuru izdeva 2009.gada septembrī. To izstrādāja Slightly Mad Studios (bijusī Blimey! Games) un spēle pieejama uz visām populārākajām platformām: Xbox 360, PlayStation 3, PSP, uz mobilajiem telefoniem Android un Symbian un PC. Šoreiz Electronic Arts, kā izdošanas tiesību turētājs, nolēmis atteikties no Underground sērijas un iet simulācijas virzienā. Simulācijas nodrošināšanai izstrādāts atbilstošs dzinējs. Braukšanas procesu nosaka automašīnu tehniskie parametri un to regulējumi, piemēram, kā gaisa spiediens riepās, gumijas biezums u. c. Gravitācijas spēki iedarbojas uz vadību un uz spēkratu dzelžu deformāciju.

Need For Speed: Nitro[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šo spēli 2009. gada 3. novembrī (ASV) un 6. novembrī (Eiropa) izdeva īpaši priekš Nintendo konsolēm — Wii un DS. Tā ir 14. spēle sērijā. Šajā spēle nav reālistiska braukšana, kā tas bija Shift.

Need for Speed: World[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need for Speed: World ir daudzspēlētāju tiešsaistes sacīkšu spēle, kas pieejama tikai uz datora un to ir iespējams lejupielādēt bez maksas. Spēli izdeva 2010. gada 27. jūlijā.

Need for Speed: Hot Pursuit[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need for Speed: Hot Pursuit ir pagaidām vienīgā Need for Speed sērijas spēle, kuru izstrādāja Criterion Games, sadarbībā ar DICE. Criterion Games vairāk pazīstama ar Burnout sērijas spēlēm, bet DICE — ar Battlefield sērijas spēlēm. Need for Speed: Hot Pursuit iedvesmojis pats pirmais Need for Speed. Šī ir pirmā Need for Speed spēle ar Autolog funkciju, kuru uzskata par spēles Facebook. Ar to iespējams spēlēt tiešsaistē. Spēle pieejama uz PC, Xbox 360, PlayStation 3, Wii un iOS. Spēle izdeva 2010. gada novembrī. Tā ir 16. spēle sērijā.

Need for Speed: Shift 2 Unleashed[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need for Speed: Shift 2 Unleashed ir 17. spēle sērijā un turpinājums spēlei Shift. To izstrādāja Slightly Mad Studios. Spēli izdeva 2011. gada 29. martā ASV, 31. martā Eiropā un 1. aprīlī Lielbritānijā. Šajā spēlē, tāpat kā iepriekšējā — uzsvars likts uz reālistisku braukšanu. Spēlē ir arī Autolog funkcija, kura pirmo reizi bija pieejama Need for Speed: Hot Pursuit. Ir iespējams sazināties starp šīm spēlēm.

Need for Speed: The Run[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Need for Speed: The Run ir gaidāmā 18. spēle sērijā, kuru izdeva 2011. gada novembrī uz PC, Xbox 360, PlayStation 3, Wii un 3DS. Spēles mērķis ir pārceļot pāri ASV — no Sanfrancisko uz Ņujorku un laimēt 25 miljonus dolāru, lai izpirktos no nepatikšanām. Spēle darbojas uz Frostbite 2 spēles dzinēja, uz tā darbojas arī Battlefield 3.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]