Olga Tauska-Toda

Vikipēdijas lapa
Olga Tauska-Toda
Olga Taussky-Todd
Olga Tauska-Toda 1932. gadā Getingenē
Olga Tauska-Toda 1932. gadā Getingenē
Personīgā informācija
Dzimusi 1906. gada 30. augustā
Valsts karogs: Austroungārija Olomouca, Austroungārija (tagad Karogs: Čehija Čehija)
Mirusi 1995. gada 7. oktobrī (89 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Pasadīna, ASV
Vecāki Jūliuss Dāvids Tauskijs, Ida Pollaha
Dzīvesbiedrs Džons Tods
Zinātniskā darbība
Zinātne matemātika
Darba vietas Apvienotās Karalistes Nacionālā fizikas laboratorija
Londonas Universitāte
Nacionālais standartu birojs
Kalifornijas Tehnoloģiju institūts
Alma mater Vīnes Universitāte
Pasniedzēji Filips Furtvenglers
Studenti Lorēna Fostere
Sasniegumi, atklājumi matricu teorijas pamati

Olga Tauska-Toda (Olga Taussky-Todd; dzimusi 1906. gada 30. augustā Olomoucā, Morāvijā, mirusi 1995. gada 7. oktobrī Pasadīnā, Kalifornijā) bija Austrijas un vēlāk ASV matemātiķe.[1]

Olga Tauska dzimusi ebreju ģimenē, viņas tēvs Jūliuss Dāvids Tauskis nodarbojās ar industriālo ķīmiju un māte Ida Pollaha bija mājsaimniece. Olga matemātisko darbību sāka ar algebrisko skaitļu teoriju, iegūstot doktores grādu Vīnes Universitātē Filipa Furtvenglera vadībā.[2] Šajā laikā viņa apmeklēja arī Vīnes apļa tikšanās.

Saskaņā ar Džankarlo Rotas aprakstīto Olgu Tausku kā jaunu matemātiķi noalgoja vācu matemātiķu grupa, lai atrastu un izlabotu daudzās matemātiskās kļūdas Dāvida Hilberta darbos, lai tos varētu iesiet un pasniegt viņam kā dzimšanas dienas dāvanu. Bija tikai viena publikācija par kontinuuma hipotēzi, kurā viņa nespēja atrast kļūdu.[3]

Vēlāk, Otrā pasaules kara laikā strādājot Apvienotās Karalistes Nacionālajā fizikas laboratorijā, viņa sāka izmantot matricas, lai analizētu vibrācijas lidmašīnās. Viņas devums matricu teorijā bija fundamentāls.

1935. gadā viņa pārcēlās uz Angliju un kļuva Kembridžas Universitātes Girtonas koledžas aspiranti. 1938. gadā viņa apprecējās ar britu matemātiķi Džonu Todu (1911—2007), kas bija viņas kolēģis Londonas Universitātē.

1945. gadā Todi emigrēja uz ASV un vēlāk strādāja Nacionālajā standartu birojā. 1957. gadā viņi pievienojās Kalifornijas Tehnoloģiju institūtam (Caltech) Pasadīnā, Kalifornijā.

Olga Tauska-Toda tika uzņemta AAAS organizācijā, bija otrā Noether Lecturer balvas saņēmēja, kā arī saņēmusi Austrijas valsts apbalvojumu zinātnē un mākslā (1978). Viņa bija arī pirmās sievietes, kas Caltech saņēmusi doktora grādu matemātikā Lorēnas Fosteres zinātniskā vadītāja.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "Olga Taussky-Todd", Biographies of Women Mathematicians, Agnes Scott College
  2. Olga Tauska-Toda, matemātikas ģenealoģijas projekts (angliski)
  3. Rota, Gian-Carlo (2008), Indiscrete Thoughts, Modern Birkhäuser Classics, Springer, p. 201, ISBN 9780817647803.