Operācija "Papīra Saspraude"

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kurts H. Debuss, bijušais V-2 raķešu zinātnieks, kurš kļuva par NASA direktoru, sēž starp ASV prezidentu Džonu F. Kenediju un ASV viceprezidentu Lindonu B. Džonsonu instruktāžas laikā Blockhouse 34, Keipkanaveralas raķešu izmēģinājumu piebūvē.

Operācija "Papīra saspraude" (angļu: Operation Paperclip) bija ASV Kopīgās izlūkošanas mērķu aģentūras (JIOA) slepenā programma, ko lielākoties veica armijas pretizlūkošanas (CIC) speciālie aģenti. Programmas ietvaros vairāk nekā 1600 vācu zinātnieku, inženieru un tehniķu, piemēram, Verners fon Brauns un viņa V-2 raķešu komanda, tika pārvietoti no Vācijas uz ASV, valdības nodarbinātībai, galvenokārt laika posmā no 1945. līdz 1959. gadam. Daudzi bija bijušie nacistu partijas locekļi un daži arī bijušie līderi.[1][2]

Programmas mērķis bija gūt zinātnisku pārsvaru aukstajā karā. Līdzīgu vācu zinātnieku rekrūtēšanas programmu veica arī PSRS.[3]


104 cilvēku aviācijas un kosmosa inženieru grupa armijas postenī Fort Bliss, Teksasā

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Annie Jacobsen. Operation Paperclip: The Secret Intelligence Program to Bring Nazi Scientists to America. New York : Little, Brown and Company, 2014. Prologue, ix. lpp. ISBN 978-0-316-22105-4.
  2. «Joint Intelligence Objectives Agency». U.S. National Archives and Records Administration. Skatīts: 2008. gada 9. oktobris.
  3. "Operation "Osoaviakhim"". Russian space historian Anatoly Zak.