Opera (pārlūkprogramma)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Opera
Opera 2015 icon.svg
Opera 12.02.png
Opera 9.60 beta [1], lietojot Windows XP operētājsistēmu
Izstrādātājs Opera Software
Stabilā versija 12.12 / (2012. gada 18. decembris)
Operētājsistēma Multiplatformu
Veids Interneta pārlūks
Licence Visas tiesības tiek paturētas
Tīmekļa vietne www.opera.com

Opera ir interneta pārlūkprogramma, kurā ir iekļautas arī e-pasta, čata un BitTorrent klientprogrammas, lejupielāžu un paroļu pārvaldnieki. Tā ir aizklātā koda, bet bezmaksas programmatūra, kuru izstrādā norvēģu firma Opera Software. Opera ir pieejama ar vairākām operētājsistēmām, tai skaitā Windows, Mac OS, Linux un citām Unix tipa operētājsistēmām. Opera ir arī piemērota lietošanai mobilajās ierīcēs, lai gan tā pati firma ir izstrādājusi šādām ierīcēm īpaši piemērotu programmu Opera Mini.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pārlūkprogramma Opera tika izveidota 1994. gadā. Sākotnēji tas bija pētniecības projekts Norvēģijas lielākajā telekomunikāciju uzņēmumā Telenor. 1995. gadā radās šī atsevišķs uzņēmums Opera Software ASA, kurš pārņēma kontroli pār šo pārlūkprogrammu.[2] Pārlūkprogrammas Opera pirmā publiski pieejamā versija 2.0 iznāca tikai 1996. gadā,[3], kuru bija iespējams palaist tikai Microsoft Windows vidē.[4]

Īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pārlūkam Opera ir viegli pielāgojama lietotāja saskarne - lietotājs ātri var nomainīt veidu, kā tiek parādīta lapa, ka arī konfigurēt rīkjoslas, paneļus un pogas atbilstoši savām vajadzībām, tāpat pieejamas vairākas pārlūka apdares. Pieejama balss vadība un priekšālasīšana (kuru gan nepieciešams uzstādīt atsevišķi), iespējams izveidot piezīmes, automātiski tiek saglabātas aizvērtās lapas, kā arī iespējams saglabāt vairākas lapas kā sesiju. Opera ir pieejami tā saucamie "peles žesti", kas ļauj kontrolēt programmas darbību gandrīz tikai ar peles palīdzību, tāpat programmu var vadīt, lietojot gandrīz tikai tastatūru, lietotājam iespējams ieprogrammēt peles žestus un tastatūras taustiņu kombinācijas. Aplūkojamās lapas izmēru vajadzības gadījumā iespējams palielināt vai samazināt. Aizsardzības nolūkiem pieejami uznirstošo logu un krāpniecisku lapu satura bloķētāji. Atsevišķās lapās, kuru saturs konfigurēts noteiktiem pārlūkiem, Opera var "maskēties" par citu pārlūku.

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Opera 9.60 beta». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012-09-09.
  2. «Milestones» (angliski). Opera Software. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012-09-09. Skatīts: 2007-10-30.
  3. «Affiliated Organization of Firefox and Mozilla» (PDF) (angliski). Mozilla Japan. 2006. Skatīts: 2007-10-24.
  4. «About Opera» (angliski). Opera Software. Skatīts: 2007-10-24.